Rastgele Yeniden Başlayan Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır

Sıradan bir PC veya dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, cihazınızın periyodik olarak kendi kendine yeniden başlatılması kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Bu sadece hoş olmayan bir durum olmakla kalmaz, aynı zamanda devam eden önemli işlerinizi kaybetmenize de neden olur. Bilgisayarınızın rastgele yeniden başlatılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız ve yanıtlar istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makale, Windows 10, …

Rastgele Yeniden Başlayan Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır

Sıradan bir PC veya dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, cihazınızın periyodik olarak kendi kendine yeniden başlatılması kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Bu sadece hoş olmayan bir durum olmakla kalmaz, aynı zamanda devam eden önemli işlerinizi kaybetmenize de neden olur.

Rastgele Yeniden Başlayan Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızın rastgele yeniden başlatılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız ve yanıtlar istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makale, Windows 10, 7 ve Mac’te sorunu çözmek için ipuçlarını paylaşacaktır. Cihazınızın kontrolünü kolaylıkla nasıl yeniden kazanacağınızı öğrenin.

Windows 10 PC Rastgele Yeniden Başlatılıyor

Windows 10’unuz bir programı açar açmaz yeniden başlarsa endişelenmeyin. Birçok kullanıcı aynı sorunu yaşıyor. Aşağıda, Windows 10’un rastgele yeniden başlatma sorununa yönelik en yaygın düzeltmeler bulunmaktadır.

Otomatik Olarak Yeniden Başlatma Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarın rastgele yeniden başlatılmasının yaygın bir nedeni, bir özelliğin bunu yapmasını söylemesidir. Aşağıdaki adımları izleyerek sorunun bu olup olmadığını kontrol edin:

 1. “Başlat”ın yanındaki arama kutusuna “Bu PC/Bilgisayarım/bilgisayar” yazın.
 2. Sonucu sağ tıklayın.
 3. “Özellikler”e gidin.
 4. “Gelişmiş Sistem Ayarları”na, ardından “Ayarlar…”a gidin.
 5. “Otomatik Olarak Yeniden Başlat” özelliğinin işaretini kaldırın ve “Tamam” a basın.

Bilgisayarınızın rastgele yeniden başlatılmasını sağlayan özelliği artık devre dışı bıraktınız. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için PC’nizde çalışmaya devam edin.

Otomatik Sürücü Güncellemelerini Devre Dışı Bırak

Belki de bilgisayarınızın her seferinde yeniden başlatılmasını gerektiren otomatik bir sürücü güncellemesi vardır. Sürücülerinizin doğru şekilde yüklendiğinden eminseniz, otomatik sürücü güncelleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. Windows Arama Çubuğuna gidin ve “Gelişmiş Ayarlar” girin.
 2. Sonuçlardan “Gelişmiş Ayarları Görüntüle”yi seçin.
 3. “Donanım”a, ardından “Aygıt Kurulum Ayarları”na gidin.
 4. “Hayır (cihazınız beklendiği gibi çalışmayabilir)” seçeneğini işaretleyin ve “Değişiklikleri Kaydet”i seçin.

Güç Ayarlarını İnceleyin

Bilgisayarınızın yeniden başlatılmasının bir başka nedeni de güç ayarlarının yanlış yapılandırılmış olmasıdır. Sorunu umarım çözmek için ayarı nasıl yeniden yapılandıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Windows 10’unuzdaki arama kutusuna “Güç Seçenekleri” girin.
 2. Güç ayarlarında “Güç Planını Düzenle” veya benzer öğeleri seçin.
 3. “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir”i seçin.
 4. “Dengeli” bölümünde kalın ve “İşlemci güç yönetimi”ne tıklayın.
 5. “Minimum işlemci durumu”nu seçin ve %5 hatta %0 olarak ayarlayın.
 6. “Uygula” yı ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Güç seçeneklerini düzenledikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatılmaya devam ederse, sonraki bölüme geçin.

BIOS’unuzu Güncelleyin

BIOS’u güncellemek, rastgele Windows hatalarını çözmenin başka bir yoludur. Anakart üreticinizin web sitesine gidin ve en son BIOS sürümünü edinin. Doğru sürümü elde edebilmeniz için anakart kılavuzunu kontrol etmek önemlidir. Aksi takdirde, bilgisayarınıza zarar verme riskiniz vardır. Hangi BIOS’a ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, bir profesyonelle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Aşırı Isınmayı Kontrol Edin

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, ara sıra yeniden başlatmalara neden olabilir. BIOS’a erişerek veya herhangi bir üçüncü taraf yazılımıyla bilgisayarınızın sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, havalandırma deliklerini veya diğer pislik açıklıklarını temizlemek için cihazınızın basınçlı hava veya toz temizliğine ihtiyacı olabilir.

Bilgisayarınızı Donanım Sorunları İçin Kontrol Edin

Yukarıdaki önerilerden hiçbiri işe yaramazsa, bir donanım sorunu size rastgele yeniden başlatmalar veriyor olabilir. CPU’yu (merkezi işlem birimi) veya güç kaynağını kontrol edin ve mükemmel durumda olduklarından emin olun. Dizüstü bilgisayarınız veya PC’niz hala garanti kapsamındaysa, yerel tamircinize kontrol ettirin.

Mac Bilgisayar Rastgele Yeniden Başlatmaya Devam Ediyor

Mac bilgisayarların, Windows işletim sistemi için yaygın olan birçok soruna karşı dirençli oldukları bilinmektedir. Ancak, mükemmel değiller. Mac’inizde yeniden başlatma sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri deneyin.

Yazılımınızı Kontrol Edin

Tüm yazılım güncellemelerini Mac’inize yüklediğinizden emin olun. İşletim sistemi, bir uygulamanın yeniden başlatmaya neden olduğunu belirtiyorsa, uygulamayı “Çöp Kutusu”na taşımanızı öneren bir bildirim görebilirsiniz. Bunu yapın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Ayrıca, Mac’inizi güvenli modda çalıştırarak nedeni yalıtabilirsiniz.

Son olarak, macOS’u yeniden yükleyebilirsiniz. Sorun çözülmezse, donanımı aşağıda ayrıntılı olarak kontrol edin.

Mac Donanımını Kontrol Edin

Çevresel cihazlarınızı kontrol ederek başlamak istiyorsunuz. Hiç yoksa, aşağıdaki adımları atlayın ve sonraki bölüme geçin.

 1. Mac’inizi kapatın.
 2. Tüm yazıcıların, sabit sürücülerin ve diğer aygıtların bağlantısını kesin. Masaüstü Mac kullanıcıları için klavyeyi, ekranı ve fareyi bağlı bırakın.
 3. Mac’i açın.
 4. Cihazın yeniden başlamaya devam edip etmediğini kontrol edin.
 5. Varsa, aşağıdaki bölümden dahili RAM’i ve üçüncü taraf donanımı kontrol edin.
 6. Olmazsa, soruna neyin neden olduğunu bulana kadar her bir çevre birimini yeniden bağlayın.

RAM ve Üçüncü Taraf Donanımını Kontrol Edin

Bazı Mac modellerinde çıkarılabilir RAM bulunur. Belki yakın zamanda yüklediğiniz SSD sisteminizle uyumlu değildir veya yanlış yüklenmiştir. Mümkünse çıkarın ve orijinal disk veya bellekle bir test yapın.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri yardımcı olmadıysa, iletişim kurun Apple Desteği.

Windows 7 Bilgisayar Rastgele Yeniden Başlatılıyor

Belirli bir programı açtığınızda veya yalnızca web’de gezindiğinizde Windows 7’niz başarısız mı oluyor? Sorunu çözmek için aşağıdaki önerileri deneyin.

Otomatik Yeniden Başlatma Özelliğini Kapatın

 1. “Başlat”a, ardından “Bilgisayar”a gidin.
 2. “Özellikler”e sağ tıklayın ve “Gelişmiş Sistem Ayarları”na gidin.
 3. “Başlangıç ​​ve Kurtarma” bölümündeki “Ayarlar”a tıklayın.
 4. “Sistem hatası” altında “Otomatik olarak yeniden başlat”ın yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
 5. “Tamam”ı seçin ve bilgisayarı normal şekilde kullanmaya devam edin.

Sorun yeniden ortaya çıkarsa, aşağıdaki önerilere devam edin.

RAM Sorunlarını Kontrol Edin

RAM’inizle ilgili bir sorun varsa, bilgisayarınızın rastgele yeniden başlatılmasına neden olabilir. Kullanmak MemTest86 veya soruna RAM’in neden olup olmadığını anlamak için bir kıyaslama testi yapın.

MemTest86’yı kullanmak için bilgisayarınıza indirmeniz yeterlidir; uygulama otomatik olarak çalışacaktır. Doğru sonuçlar için altı veya yedi tarama yapın. Kırmızı sonuç hatalı RAM anlamına gelir.

Aşağıdaki adımları izleyerek bir kıyaslama testi çalıştırın:

 1. “Windows Tuşu + R” tuşlarına basarak ve “perfmon /report” yazarak Performans İzleyicinizi açın.
 2. Sistemin veri toplaması için 60 saniye bekleyin.

Sonuçlar “Teşhis Sonuçları” sekmesinde görünecektir. Üç bölüm olacaktır – Bilgilendirme, Temel Sistem Kontrolleri ve Kaynağa Genel Bakış. Bilgisayarınızın karşılaştığı ciddi bir sorun varsa “Uyarı” bölümünü de görürsünüz. Değilse, “Kaynak Genel Bakış” altındaki RAM sorunlarını arayın.

Güç Kaynağını Kontrol Edin veya Değiştirin

Toz veya kirin güç kaynağınızı etkilediğini düşünüyorsanız bu adımı kullanın.

 1. Bilgisayarı kapatın ve sistemin fişini çekin.
 2. Mandalı açarak veya çevirerek PC kasasının yan kapağını veya dizüstü bilgisayarınızın arka kapağını açın. Bir köşesinde bir fan ve bir derecelendirme etiketi bulunan küçük bir kutu olacak. Bu güç kaynağı.
 3. Anakartınıza bağlı kabloları ayırın.
 4. Kabloları çıkardıktan sonra güç kaynağının vidalarını sökün ve mandalını açın.
 5. Güç kaynağında tıkalı hava yolları veya toz olup olmadığına bakın. Temizleyin ve her şeyi geri koyun.

Aşırı Isınmayı Kontrol Edin

Belirli bir programı çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızın rastgele yeniden başladığını fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, CPU’nuz çok fazla çalışıyor olabilir ve cihazın aşırı ısınmasına neden olarak rastgele yeniden başlatmalara neden olabilir. Sorunu araştırmak için CPUID veya bilgisayarınızın yerleşik sensörleri gibi üçüncü taraf yazılımları kullanabilirsiniz.

HWMonitor PRO’yu indirebilirsiniz burada. Basitçe bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın. İşlemlerin bir listesini ve sıcaklık cinsinden değerlerini göreceksiniz. Yoğun görev gerektiren bir programı çalıştırdıktan sonra sıcaklıkları kontrol edin.

Yerleşik sensörlerinizi de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Windows logosu göründüğünde F2’ye basın. Dell aygıtları için F10 tuşuna basın.
 3. BIOS’a aktarılacaksınız. Değilse, farklı seçeneklere sahip bir menü göreceksiniz. Ok tuşlarınızı kullanarak BIOS’u seçin ve oradayken “Enter” tuşuna basın.
 4. H/W monitörünü seçmek için ok tuşlarını kullanın ve “Enter” tuşuna basın. Alternatif olarak, “Durum”u seçin ve “Enter”a basın.

Sistem, PC’niz için sıcaklık ve voltaj okumalarını gösterecektir. Okumalar sınırlar içinde olmalıdır. Değilse, cihazınızda aşırı ısınma sorunu olabileceği anlamına gelir.

Aşırı ısınma sorununu çözmek için sisteminizi temizleyin ve soğutma (fan) sisteminin çalışır durumda olduğundan emin olun. Termal macununuzu (jel benzeri bir madde) değiştirmeniz veya ısı alıcılarınızı (ısıyı çeken ve eşit şekilde dağıtan küçük nesneler) temizlemeniz gerekebilir.

Oyun Sırasında Bilgisayarın Rastgele Yeniden Başlatılması

Oyun oynarken bilgisayarınız sürekli yeniden başlıyorsa, aşağıdaki önerilerden birini denemek isteyebilirsiniz.

Aşırı Isınmayı Önleyin

Oyun sırasında bir bilgisayarın yeniden başlatılmasının en yaygın nedenlerinden biri, CPU’nun çok meşgul olmasıdır. Bunun olmasını önlemek için bilgisayarınızı temizlemeniz gerekir. Bilgisayardaki tozu temizleyin ve fanların düzgün çalıştığından emin olun. Fanları temizledikten sonra hiçbir şey değişmezse ve CPU aşırı ısınmaya devam ederse, CPU soğutucusunu değiştirmeyi düşünün.

GPU Sorunlarını Kontrol Edin

Bilgisayarınız çoğunlukla oyun oynarken yeniden başlıyorsa, sorun GPU’nuzda (grafik işlem birimi) olabilir. GPU’nuzu cihazdan çıkarın ve sistemin tümleşik grafiklerini kullanın. Bilgisayar artık yeniden başlamazsa, grafik kartınızı kontrol ettirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, her zaman uygun bir soğutma sistemine sahip olduğunuzdan emin olun ve düzenli sürücü güncellemeleri yapın.

PC’niz Üzerindeki Kontrolü Yeniden Kazanma

Bilgisayar kullanıcıları için rastgele yeniden başlatmalardan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Sorun rahatsız edicidir, ancak çoğu durumda kolayca çözülebilir. Bu makale, yeniden başlatmaların tekrar olmasını önlemek için Windows veya Mac cihazlarınız için çözümler sağlamıştır.

Hangi yöntem sizin için en iyi sonucu verdi? GPU’nuzu değiştirmek zorunda mıydınız? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Teknory