Reddit’e göre 2022 için en iyi VPN’ler: En zorlu kalabalığın neye güvendiği

Yavaş WiFi ve açıkta kalan bir Google geçmişi, hevesli bir internet kullanıcısının en kötü kabuslarıdır ve bunları koruyan Obama dönemi kuralları 2017’den beri saldırı altındadır. Yeni FCC liderleri şunları önerebilir: daha adil bir internet için umutyıllarca süren net tarafsızlığı bozmakla birlikte, yokuş yukarı bir savaştır. Bu korumaları ezmek, esasen internet servis sağlayıcılarına, bir Netflix bağlantısını …

Reddit’e göre 2022 için en iyi VPN’ler: En zorlu kalabalığın neye güvendiği

Yavaş WiFi ve açıkta kalan bir Google geçmişi, hevesli bir internet kullanıcısının en kötü kabuslarıdır ve bunları koruyan Obama dönemi kuralları 2017’den beri saldırı altındadır. Yeni FCC liderleri şunları önerebilir: daha adil bir internet için umutyıllarca süren net tarafsızlığı bozmakla birlikte, yokuş yukarı bir savaştır.

Bu korumaları ezmek, esasen internet servis sağlayıcılarına, bir Netflix bağlantısını kısıtlamak veya belirli bir sosyal medya platformunu kullanmak için fazladan ücret almak gibi belirli web trafiğine adil olmayan muamelede bulunmak için yeşil ışık verir. Daha küçük bütçeli daha küçük siteleri nasıl etkileyebileceği konusunda bizi harekete geçirmeyin.

Hükümetle ilgili tartışmalar dijital alışkanlıklarınızı gözetleme hakkı arama izni olmadan da kimseyi tam olarak güvende hissettirmez.

AYRICA BAKINIZ:

2022’de gizliliğinizi iyileştirmenin 7 yolu

Sebep ne olursa olsun, insanlar internet kullanımlarının güvenlik açığı konusunda giderek daha fazla paranoyaklaşıyorlar (bu veya Amerikan Netflix’ten gerçekten bıkmışlar). Buna karşılık Google, uzmanlara, teknoloji yayıncılarına ve düzenli tüketicilere göre VPN incelemeleri ve en iyi VPN’lerin listeleriyle dolup taştı. Ancak normal insanlardan (filtresiz) günlük VPN deneyimine daha ham bir bakış açısı getirmek istiyorsanız, gidilecek tek bir yer var: Reddit.

VPN ne için kullanılır?

Sonuç olarak basit: İnsanlar, yanlış bir şey yapmasalar bile, başkalarının çevrimiçi yaptıklarını izlemesini istemiyor.

VPN (sanal özel ağ), temel olarak kendi internet kurallarınızı oluşturmanıza izin veren bir internet güvenliği aboneliğidir. Tüm internet aktivitelerinizi gerçekleştirdiğiniz kişisel bir anonimlik tünelini oyarak, sizinle internet servis sağlayıcınız (ve bilgisayar korsanları ve diğer üçüncü taraf tuhaflar) arasında bir koruma görevi görür. Bir VPN’nin görevi, verilerinizi, kimliğinizi çalmak için kullanılabilecek kişisel bilgiler için halka açık WiFi ağlarını tarayan sürüngenler gibi kötü niyetli gözbebeklerine karşı savunmasız hale getirebilecek delikleri tıkamaktır. VPN’ler, virüsten koruma yazılımı veya parola yöneticisi kadar akıllıca bir önlemdir (evet, bu Mac’ler için de geçerlidir).

Bilgisayar korsanları, ücretsiz WiFi’yi sizinle aynı nedenle sever: İnternete bağlanmak için kimlik doğrulama gerekmez. Bu ağ, çoğu zaman banka hesapları ve ticari kimlik bilgileri olan ve kimlik avcılarının ağzından köpükler saçan çalışan profesyonellere ait, güvenli olmayan cihazlarla dolu. Çoğu zaman, bilgisayar korsanlarının yapması en kolay şey, cihazınızla bağlantı noktası arasına girmektir. Bu Ortadaki Adam durumu gizlice dinlemeye benzer, ancak e-postalarda, kredi kartı bilgilerinde ve iş oturumlarında. Diğer bilgisayar korsanları, ağı korumasız kullanan tüm enayilere kötü amaçlı yazılım salmak için herkese açık WiFi kullanır.

Birçok kişi, telefonlarının etkin noktasını alarak halka açık WiFi riskinden kaçınır. Ancak diğer yandan, hücresel veri sınırları bir sorun olabilir – hem dizüstü bilgisayarın hem de telefonun VPN korumasına ihtiyaç duyduğu bir durum oluşturmak. Birçok Reddit kullanıcısı, VPN bağlantısını paylaşmak için EasyTether gibi bir şey kullanmanızı önerir. Telefonunuza bir proxy uygulamasını indirip etkinleştirmeniz, dizüstü bilgisayarınızda yapılandırmanız ve bir tür ters etkin nokta VPN stilinin keyfini çıkarmanız yeterlidir.

VPN’ler ayrıca insanların internetteki barikatları ve sansürleri aşmaları için bir yol sağlar. Bunlar, konum tabanlı veya örneğin okulunuz tarafından belirlenen belirli web sitelerinin blokları etrafında olabilir.

Bir VPN akışa yardımcı olur mu?

Akış hizmetlerinin engellemesini kaldırmak, tarama alışkanlıkları hakkında iki kez düşünmeyen sıradan internet kullanıcıları için bile, muhtemelen VPN’lerin evrensel olarak en kullanışlı özelliğidir.

AYRICA BAKINIZ:

Bunlar yurtdışındayken Netflix izlemek için en iyi VPN’ler

Tüm uygun VPN’ler, birden fazla coğrafi konuma dayalı geniş bir sunucu yelpazesi sunar. Bunlardan birini seçmek, İSS’nizi, cihazınızın orada yerleşik olduğunu düşünmesi, coğrafi blokların etrafında manevra yapması ve başka bir ülkenin Netflix kütüphanesi veya BBC iPlayer gibi uluslararası içeriğe kapı açması için kandırır. UEFA Şampiyonlar Ligi’nin Amerikalı taraftarları veya Aşk Adası İngiltere başka bir ülkede yayınlanan canlı bir oyunu veya bölümü izlemek için konum sahtekarlığını da kullanabilir.

Redditor’ların bir VPN’de en çok neye önem verdiği

Reddit kullanıcılarının bir VPN’de önemsediği özellikler, aynı özellikler (veya birden fazla kişi eksiklik Aynı özellik) yıl boyunca sayısız alt dizinde açılır. Bazı kullanıcıların önerdiği gibi, kendi VPN’inizi oluşturmak için yeterince güçlü hissetmiyorsanız, Reddit’in aramanızı önerdiği sıkça bahsedilen noktalar şunlardır:

Akış güvenilirliği verilir. Tonlarca insan, yalnızca diğer ülkelerden içerik izlemek için bir VPN istiyor, bu nedenle bir VPN’nin coğrafi blokları taklit etme ve bir akış sitesinin VPN bloklarını aşma yeteneği çok önemlidir. (ABD’de yalnızca Fransa’da kullanılabilen bir şov izlemek istiyorsanız, Fransa’da çok sayıda sunucusu olan bir VPN seçmek istersiniz.) Bu içeriğin akış hızı da önemlidir (hızlı bir VPN gerekir gecikme olmadan HD’ye yükseltilebilir). Bağlantı hızı ve konum sahtekarlığı bağlıdır sunucu sayısı ve nerede bulundukları — daha fazla sunucu, tek bir sunucunun kapasitesini kullanan daha az insan anlamına gelir ve çeşitli konumlar, dünyanın dört bir yanından daha fazla akış kitaplığı anlamına gelir. (Ücretsiz VPN’ler genellikle bir sunucu menüsü kadar güçlü destekleyecek fonlara sahip değildir.)

Bariz nedenlerden dolayı, çoğu büyük akış hizmeti, VPN kullanımı fikri konusunda hevesli değildir ve muhtemelen hüküm ve koşullarında bundan bahsedecektir. VPN yüklü IP adresinizi koklarlarsa, mutlaka başarısız değilsiniz. En olası yansımalar, akış platformuna erişememe olacaktır (bir gün önce çalışsa bile), ancak bunun örnekleri olmuştur. abonelikleri sonlandıran buharlama hizmetleri sızdırma ile ilişkili.

Bölünmüş tünelleme trafik sıkışıklığına da yardımcı olabilir. Bölünmüş tünellemeyi destekleyen VPN’ler, trafiğinizin bir kısmını şifreli VPN tüneli üzerinden yönlendirmenize ve diğer trafiği doğrudan internet üzerinden geri göndermenize olanak tanır. Web’de gezinme gibi daha az talepkar ancak yüksek güvenlikli etkinlikleri, akış veya video oyunları oynama gibi yüksek bant genişliğine sahip ancak düşük güvenlikli etkinliklerden ayırmayı tercih edebilirsiniz. Avantajlar arasında kurumsal ağlarda daha az trafik, daha iyi hızlar ve seçilen görevler için daha az gecikme ve daha fazla özelleştirilmiş gizlilik yer alır. Belirli uygulamalara tünel açmak istiyorsanız bir SSL VPN arayın.

DNS sızıntısı yok bir VPN’nin güvenilirliğinin iyi bir testidir. Bir DNS’yi (Alan Adı Hizmeti) internetin telefon rehberi olarak düşünün: İnsanların anlaması için ana bilgisayar adlarını (Mashable.com gibi) bilgisayarların anlaması için IP adreslerine aktaran hizmettir. Sızan bir DNS, esasen diğer tarafta izleyen herkese göz atma geçmişinizi keser – böylece bir VPN’nin amacını tamamen ortadan kaldırır.

Bir öldürme anahtarı VPN’inize güvenli bir bağlantı haber vermeden kesilirse internet bağlantınızı keser. Milyonlarca kullanıcının trafiğini dengeleyebilen, ancak imkansız olmaktan çok uzak, ağır bir sunucu listesine sahip yüksek kaliteli bir VPN’de bu daha az olasıdır. Varsayılan olarak, cihazınız kişisel IP adresinize veya daha da kötüsü genel bir IP adresinize dönecektir. Bir kill anahtarı tarafından gerçekleştirilen hızlı sonlandırma eylemi, aslında bilmeden zayıf bir IP adresi üzerinde çalışmamanızı sağlar. Bazı öldürme anahtarları bir güvenlik duvarı şeklinde çalışır.

yargı yetkisi – veya bir VPN’nin orijinal olarak bulunduğu ülke – VPN’nin uyması gereken gizlilik yasalarını belirleyecektir. Bazı yerler diğerlerinden daha gürültülü, çoğunlukla istihbarat paylaşım ittifakına üyeliklerine bağlı olarak (ya da değil): Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz belirli bir VPN’in gizlilik politikasıyla ilgili herhangi bir alt dizinde ortaya çıkmaları garanti edilir. Bu gruplardaki ülkeler, üçüncü taraf paylaşımıyla ilgili anlaşmalara sahiptir ve bunların durumuna bağlı olarak katı veri saklama yasalarını izliyor olabilir. Yasal yargı. (Diyelim ki bir VPN resmi olarak ABD’de bulunuyor ancak İsviçre’de bir ofisi var. Şirket, kullanıcı verilerini savunmasız hale getiren boşluklardan kaçınmak için İsviçre yasal yükümlülüklerini takip etmeye karar verebilir.)

Tüm VPN’ler her cihazda eşit derecede sorunsuz çalışmaz, bu nedenle uygulama uyumluluğu VPN deneyiminizi yapabilir veya bozabilir. Kaydolmadan önce, seçtiğiniz VPN uygulamasının işletim sisteminizde büyük hatalar olmadığından emin olun. Örneğin, bazı mobile VPN uygulamaları iPhone’da Android kadar iyi oynamaz veya telefonunuzun pilini emen diğer uygulamalara bağlı olarak bir uygulama ölmeye devam edebilir. Alternatif olarak, TV’nizde akış yapmak için bir VPN kullanıyorsanız hizmetin özel bir Fire TV uygulamasına sahip olduğundan emin olun.

AYRICA BAKINIZ:

iPhone’da VPN nasıl kullanılır

Ücretsiz VPN’ler hareket mi ediyor?

Reddit’in bu konuda güçlü hisleri var. “En iyi ücretsiz VPN” ile ilgili bir soruşturmaya yanıt olarak burada açıkça özetlenmiştir:

Reddit'ten ekran görüntüsü


Kredi: reddit/ekran görüntüsü

Reddit kullanıcıları, ücretsiz VPN’leri ücretli VPN’lerle karşılaştırmanın hiçbir anlam ifade etmediğini size bildirecektir. Bu, elmaları portakallarla karşılaştırmak gibidir ve ödeme yapmaktan vazgeçerek neredeyse kesinlikle bazı önemli özellikleri gözden kaçırmış olursunuz. Kanıt her zaman sağlanmaz, ancak birçok Redditor, ücretsiz VPN’lerin gerçek bir kayıt tutmama politikası izlemediğine veya verilerinizi üçüncü taraflara satmadığına ikna olmuştur. “Ücretsiz”, daha az konumdaki daha az sunucu nedeniyle bazen “yavaş” ile eş anlamlıdır.

Genel fikir birliği, suları test etmek için yalnızca ücretsiz bir VPN kullanmak, ardından kredi kartı bilgilerini (veya büyükannenizden Paypal veya Bitcoin veya Visa hediye kartları) öksürmek gibi görünüyor. Çoğu zaman bu, denemek için ücretsiz bir katmana sahip güvenilir bir ücretli VPN aracılığıyla veya birçok hizmetin sunduğu ücretsiz deneme yoluyla yapılabilir. Nadir görülen bir olayda Reddit, Windscribe’ın ücretsiz hizmetini sert bir şekilde destekliyor. Bununla birlikte, ücretsiz VPN’ler, bir sömestr için yurt dışına çıkarken kendi ülkenizin akış hizmetlerine erişmek veya bir sezon boyunca belirli bir spora ayak uydurmak gibi daha geçici çabalar için işe başlayabilir. Ücretli VPN’ler yalnızca bir veya iki yıllık abonelik karşılandığında gerçekten uygun fiyatlı olduğundan, bir VPN’ye ihtiyacınız olan birkaç ay için ayda 10 veya 12 ABD doları ödemek mantıklı olmayabilir.

AYRICA BAKINIZ:

En ucuz VPN’ler: Bozulmadan çevrimiçi anonim kalın

Wireguard vs. OpenVPN tartışması: Hangi VPN protokolü en iyisidir?

VPN tavsiyesi için Reddit’e bakmayı biliyorsanız, muhtemelen VPN protokolleri hakkında bazı genel bilgilere sahipsiniz. Ancak, tazelemeye ihtiyacınız varsa burada bir döküm: Bir protokol, VPN istemcisinin VPN sunucusuyla nasıl konuştuğunu belirleyen ve bir tünel oluşturan, sonuçta güvenlik ve açıklarda rol oynayan bir kural kitabıdır. L2TP/IPSec ve PPTP gibi modası geçmiş henüz popüler olmayan protokoller, Reddit’te genellikle iki modern protokol daha ortaya çıkıyor: Wireguard ve OpenVPN.

Her ikisi de açık kaynak kodludur ve topluluktaki herkesin potansiyel güvenlik kusurları hakkında kendi araştırmasını yürütmesi için kaynak koduna erişmesini sağlar ve Reddit kullanıcıları işleri kendi ellerine alma yeteneğini takdir eder. Wireguard’ın daha basit kod tabanının kırılması biraz daha kolaydır ve daha iyi şifreleme ve bağlantı süreleri gibi teknik avantajlar sunar, ancak OpenVPN kadar parlak değildir. Öte yandan OpenVPN, akışlar ve oyuncular için gidilecek yerdir.

Alt dizinler fazla bundan daha fazla yabani otların içine ve Teknoloji Radarı hepsini açmak için tatlı bir iş çıkarıyor.

İşte Reddit kullanıcılarının 2022’de en çok önerdiği VPN’ler:

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow