Seo Nedir Ne İşe Yarar? Seo Açılımı Nedir?

SEO nedir ne işe yarar? Sorusunu yazımızda cevapladık. Bu bilgilerle SEO'yu tam anlamıyla kavrayacaksınız ve sitelerinizde uygulayacaksınız.

Seo Nedir Ne İşe Yarar? Seo Açılımı Nedir?

SEO Nedir? SEO’nun Açılımı Nedir?

SEO açılımı nedir? İngilizce’den dilimize neredeyse geçmiş olan SEO, Search Engine Optimization’un kısaltılmış halidir. Yani SEO web sitenizi Arama Motorlarına optimize etme görevine sahip. Zaten bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada en popüler arama motoru Google’dır. Seo nedir? Sorusunun tam olarak cevabı ; websitemizi arama motorlarına sevdirip onların sayesinde üst sıralarda yer almaktır.

SEO uzmanı ile süreç yönetmek dijital pazarlama süreçlerinize hız katacaktır. Bundan dolayı bu işte tecrübeli kişiler firmalara SEO Hizmeti verebiliyor ve bu yükü site sahibinden kaldırıyor. SEO yapmak için türlü türlü yöntemler var. Biz size bu yazımızda bu yöntemler hakkında bilgi vereceğiz. Hazırsanız bu maceraya atılalım.

SEO Ne İşe Yarar? SEO Çalışmasının Faydaları Nelerdir?

SEO ne işe yarar? Bize göre SEO , websitenin sağlığıdır ve bu sağlık ne kadar iyi durumda olursa arama motorları da sitemizi o kadar çok sever. Ayrıca SEO’nun faydaları da saymakla bitmez. Biz yinede kısaca listelemeye çalıştık. SEO’nun faydaları şu şekildedir.

 • SEO çalışması sitenizin aktif olduğunu arama motorlarına bildirir. Bu da arama motorlarının sizi yüksek sıralarla ödüllendirmesini sağlayabilir.
 • SEO çalışması sitenizdeki indexlenen sayfaların artmasını sağlar.
 • SEO çalışması sitenize yeni attığınız yazıların arama motorlarında hızlıca indexlenmesini sağlar.
 • SEO çalışması , eğer bir ürün satışı yapıyorsanız , ürünün daha fazla satılmasına neden olur ve karınız artar.
 • SEO çalışması  , sitenize gelen günlük kullanıcı sayısını rekor düzeylere taşır.
 • En önemlisi SEO çalışması sitenizi arama motorlarına sevdirir. SEO sitenizin makyajıdır.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi seo nedir? Yukarıda SEO nedir , ne işe yarar? Sorusuna cevap vermiştik. Şimdi ise bu soru ile karşı karşıyayız. Site İçi SEO , websitenizi bir düzene sokmanızdır. Meta title , kategori açıklamaları , yazı düzeni gibi kavramlar site içi SEO da geçer . Peki site içi SEO yaparken nelere dikkat etmemiz gerek? Bu soruyu sizin için aşağıda cevapladık. 

Site İçi SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesinin içerik, görseller, kod yapısı, genel standartlar çerçevesinde seo altyasının kurallarına göre web sitesinin yeniden dizayn edilmesi işlemidir.

 • Web sitenizin genel standartlar çerçevesinde hazırlanmış olması gerekir.
 • Domain adınız spam score’u düşük olması gerekir.
 • Domain yaşı büyük olan domainleri seçmeniz gerekir.
 • Site meta açıklaması olması ve anlaşılır bir şekilde yazılması gerekir.
 • Sitenizin SSL sertifikasına sahip olması site içi SEO’da büyük ölçüde rol oynar.
 • Websitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir.
 • Web sayfasının açılış hızı çok yüksek olmaması gerekir.
 • İçeriklerinizin özgün olarak yazılması çok önemlidir.
 • Web sitesinde bulunan içeriklerin birbirleri ile iç linkleme yapılarak kullanıcının kullanımına sunulmuş olması gerekir.

Genel yapı itibari ile SEO standartlarına göre hazırlanmış bir web siteniz olması gerekmektedir. Yukarıda belirlenen genel kriterler bir web sitesinin site içi seo çalışmalarında dikkat edilmesi gereken kurallardır.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı seo, web sitesinin genel yapısı dışında SEO kurallarına göre backlink, tanıtım içeriklerinin üretilmesi ve birçok yerde paylaşılması, soyal medya hesaplarının doğru kullanımı, marka bilinirliğini arttıran çalışmaların yürütülmesi site dışı seo çalışmasını oluşturmaktadır.

Site Dışı SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kullanılacak baklinkler önceden analiz edilmeli ve spam score değerleri incelenmelidir. Spam değeri düşük olan web sitelerinden alınan backlinkler daha değerlidir.
 • Yüzlerce backlink yerine sağlıklı 10 tane backlink almanız süreciniz için çok daha sağlıklı olacaktır.
 • SEO için %100 backlink gerekli değildir. Backlink olmadan da stratejik seo çalışması ile belirleniz anahtar kelimelerde Google ve diğer arama motorlarında gelebilirsiniz.

SEO Ne Demek? SEO Ne İşe Yarar?

SEO bir web sitesinin hizmetlerinin, ürünlerinin, markalarının ve hedeflenen anahtar kelimelerinde arama motorlarında ilk sıraya doğal yollar ile gelmesi için bir araçtır. Böylece çok yüksek reklam bütçeleri ayırmadan amaçlanan dijital pazarlama sürecine daha kalıcı çüzümler sunmaktadır. Bu doğrultuda birçok küçük, orta ve büyük işletmeler seo hizmeti alarak web sitelerini Google aramalarında ilk sıralara getirmek için birbirleri ile yarışmaktadır.

SEO Ne Değildir?

SEO ne değildir? SEO kesinlikle sihirli bir değnek değildir. SEO bir süreç ve sabır gerektiren bir çalışmadır. Bir anda isteklerinizi yerine getirebilecek bir araç değildir. SEO açılımı Türkçe olarak arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin internet ortamında pazarlama yapmak için önünün açılması olarak tanımlanabilir. Bu yüzden seo direk satış değildir. 

SEO çalışmasında başarı elde etmek için kurumsal seo şirketleri çalışılmasında fayda vardır. Kurumsal seo raporlama ve iyi bir süreç takibi ile müşterilerin detaylı bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.