Snapchat Okunmamış Snap’leri Siliyor mu?

Snapchat, en popüler ve en çok kullanılan mesajlaşma ve sohbet platformları arasındadır. Ağ, dünyanın her yerinden 150 milyondan fazla günlük kullanıcıya sahiptir. Uygulama en çok İngilizce konuşulan ülkelerde, İskandinavya, Hindistan ve Japonya’da yaygındır. Fransa, Portekiz ve diğer AB ülkelerinde de popülerdir. Mesajların okunduktan veya görüldükten sonra otomatik olarak silinmesi Snapchat’in ana özelliğidir. Snapchat’in mesajları, videoları …

Snapchat Okunmamış Snap’leri Siliyor mu?

Snapchat, en popüler ve en çok kullanılan mesajlaşma ve sohbet platformları arasındadır. Ağ, dünyanın her yerinden 150 milyondan fazla günlük kullanıcıya sahiptir. Uygulama en çok İngilizce konuşulan ülkelerde, İskandinavya, Hindistan ve Japonya’da yaygındır. Fransa, Portekiz ve diğer AB ülkelerinde de popülerdir.

Snapchat Okunmamış Snap'leri Siliyor mu?

Mesajların okunduktan veya görüldükten sonra otomatik olarak silinmesi Snapchat’in ana özelliğidir. Snapchat’in mesajları, videoları ve hikayeleri sildiği iyi biliniyor, ancak Snapchat okunmamış anlık görüntüleri de siliyor mu?

Peki Okunmamış Snap’ler?

Pazarlamanın en önemli noktalarından biri Snapchat hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmemesidir. Sizinle başkaları arasındaki iletişimler otomatik olarak silinecektir. Metinler, fotoğraflar ve videolar bir süre sonra veya birisi bilgileri görüntüledikten sonra kaybolacaktır. Bir kez silindiğinde, içeriğiniz sonsuza dek gitti.

Okunmamış anlık görüntüler, süreleri dolduktan sonra silinir. İçeriğe bağlı olarak şirket açılmamış Snap’leri siler. Snapchat’in okunmamış anlık görüntülerinizi nasıl ele alacağı aşağıda açıklanmıştır:

  • Snapchat sunucuları 31 gün sonra açılmamış eki sil bir çırpıda gönderdiysen bire bir sohbette. Alıcı, snap’i 31 gün içinde açarsa, görüldüğü anda silinecektir.
  • bir gönderdiyseniz grup sohbetine geçSnapchat sunucuları bekleyecek 7 gün onlar silmeden önce. Ancak, tüm katılımcılar snap’i belirlenen zaman çerçevesi içinde görürse, snap, süre dolmadan silinecektir.

Anlık görüntüler ve mesajlar arasında bir fark olduğunu belirtmek önemlidir. Gönderdiğiniz enstantaneler video biçimindedir. Mesajlar, gönderdiğiniz metinlerdir. Her ikisine de, uygulamanın sol alt köşesindeki ‘Mesaj’ simgesi seçilerek erişilir.

Ayarları Değiştir

Snapchat size okunmamış mesajlarınızı kontrol etme yolunda pek bir şey vermez, ancak ‘okunmuş’ mesajların silindiği zaman dilimini değiştirmenize izin verir.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Söz konusu kişiyle yeni bir sohbet açın
  2. Sol üst köşedeki kullanıcı profili simgesine dokunun
  3. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun
  4. Üzerine dokunun ‘Konuşma Ayarları.’
  5. Musluk ‘Sohbetleri Sil…’
  6. Ayarlanır ‘İzledikten Sonra’ veya ‘İzlendikten 24 Saat Sonra.’

Kalan okunmamış bir mesajla ilgili endişeleriniz varsa, simgesine dokunabilirsiniz. ‘Temiz konuşma’ seçenek. Siz veya diğer kullanıcı konuşmayı kaydettiyse, bu işlev çalışmayacaktır. Kaydedilen konuşmalarda hala var olacak.

Konuşmaları Kaydetme

Bir konuşmayı kaydetmek isterseniz, yapabilirsiniz. Mesaj gönderildikten sonra metne uzun basın. ‘Sohbette Kaydet’ seçeneğini belirleyin.

Buradan, daha önce yaptığınız gibi sol üst köşedeki kullanıcı simgesine dokunabilirsiniz. Aşağı kaydırın ve ‘Sohbette Kaydedilen Mesajlar’ kutusunu göreceksiniz. Ayrıca gönderdiğiniz mesajı kaldırmak için burada ‘Sil’ seçeneğini de seçebilirsiniz.

Silemeyeceğiniz Snap’ler

Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz snapleri süresi dolmadan silip silemeyeceğinizi merak ediyorsanız, kötü haberlere hazır olun. Kullanıcıların gönderdikleri anlık görüntüleri silmek için yapabilecekleri çok az şey vardır. Resmi olarak, mesajlar için olduğu gibi anlık görüntüler için “Sil” seçeneği yoktur.

Yukarıda belirtilen yöntemlerin hiçbiri bir çırpıda, yalnızca mesajlar için çalışır. Bire bir enstantaneler 30 gün boyunca mevcut olacak, oysa grup enstantaneleri okunmamış olsalar bile yalnızca 24 saat kullanılabilir.

Yanlışlıkla gönderilen bir Snap’ten kurtulma konusunda ciddiysen, deneyebileceğin birkaç şey var. Kullanıcıların denediği yöntemlerden bazıları şunlardır:

Hesabı Silme

Bazı kullanıcılar, tüm iletişimlerinin hesapla birlikte silineceğini umarak bu yöntemi denedi. Yine de, Snapchat, hesabı tamamen silmeden önce 30 gün bekler ve bununla birlikte, silinen hesaba ve hesap tarafından gönderilen tüm mesajları ve anlık görüntüleri tutar.

Bu rotayı kullanırsanız, snap’iniz alıcıya görünür kalır ve Snapchat onu açtıktan sonra siler.

Alıcıyı Engelleme

Alıcıyı engelleyerek, onu arkadaş listenizden de kaldıracağınızı unutmayın (onlarınkinden de kaldırılırsınız). Görmelerini istemediğiniz snap’i açmadan önce onları engellerseniz, konuşmanız sorunlu snap’le birlikte profillerinden kaybolur.

Ancak, snap ve konuşma hesabınızda görünmeye devam edecek.

Silebileceğiniz Snap’ler

Snapchat, bir arkadaşınıza gönderdiğiniz bir snap’i silmenize izin vermez. Ancak Hikayemize gönderdiğiniz snapleri silebilirsiniz. ‘Bizim Hikayemiz’e katkıda bulunduğunuz enstantaneler, platformda çeşitli sürelerde görüntülenebilir. Bazıları 24 saat boyunca kullanılabilir olurken, diğerleri çok daha uzun süre kullanılabilir olabilir. Bunları nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • 24 saatten daha kısa bir süre önce gönderdiğiniz bir fotoğrafsa, Hikayeler ekranına gidin ve “Hikayemiz”in yanındaki düğmeye dokunun. Ardından, kaldırmak istediğiniz eki bulun, açın ve ekranın altındaki çöp kutusu simgesine dokunun. Bu, onu Arama, Bağlam Kartları ve Haritadan kaldıracaktır.
  • 24 saatten uzun bir süre geçtiyse, hala etkin olanları görmek için Ayarlar’da “Hikaye Anlıklarımız”a gidin. Kaldırmak istediğinizi bulun ve kaldırmak için çöp kutusu simgesine dokunun.

Snapchat ayrıca, herhangi bir zamanda bir Özel Öyküden anlık görüntüleri silmenize olanak tanır. Bunları silmezseniz, Snapchat sunucuları bunu yayınladıktan 24 saat sonra yapar.

Sıkça Sorulan Sorular

İşte Snapchat hakkında daha fazla sorunun yanıtları.

Snapchat mesajları otomatik olarak siler mi?

Testlerimize dayanarak, bir yıldan uzun süredir açılmamış mesajlar gönderdik. Snapchat bu mesajları silmedi. Ancak şirket, gruplara gönderilen açılmamış mesajları bir hafta sonra siliyor.

Snapchat’te birini engellersem, anlık görüntülerim ve mesajlarım kaybolur mu?

Snapchat’te başka bir kullanıcıyı engellediğinizde, henüz süresi dolmamış kalan iletişimler alıcıya gösterilmeye devam edecektir. Bu mesajlar ve Snap’ler artık görüntülenemeyecek.

Başka bir kişi engellendiğinde, artık kullanıcı adınızı veya profilinizi görmeyecekler, ancak süresi dolana kadar mesajları görüntüleyebilirler.

Okunmamış mesajlarımı manuel olarak silebilir miyim?

Gönderdiğiniz okunmamış mesajları manuel olarak silebilir veya geri çekebilirsiniz (ancak bu, Snaps ile çalışmaz). Gönderdiğiniz mesaja uzun basın ve silmek için seçeneğe tıklayın. Diğer kullanıcı(lar)a bir mesajı kaldırdığınız bildirilecektir, bu yüzden açıklamaya hazır olun.

Hesabımı silersem mesajlar hemen silinir mi?

Birini engellemenin aksine, hesabınızı silerseniz tüm kayıtlı sohbetleriniz, aktif sohbetleriniz ve anlık görüntüleriniz kaybolur. Kesinlikle silmek istediğiniz bir Snap gönderdiyseniz, Snapchat hesabınızı kapatabilirsiniz (bu pratik değildir, ancak seçenek mevcuttur).

Okunmamış mesajlarım hala görünüyor. Ne oluyor?

Snapchat mesajlarınızı açarsanız ve bazıları hala aylar öncesinden gösteriliyorsa, bunun nedeni sohbete kaydedilmiş olmalarıdır. Bunları silmek isterseniz, mesaja uzun süre basabilir ve ‘Sohbette Kaydetmeyi Kaldır’a dokunabilirsiniz. Mesajlar otomatik olarak kaybolacaktır. İşlemi hızlandırmak için mesajı silme seçeneğine de dokunabilirsiniz.

Teknory