Sonic The Hedgehog’un Yaratıcısı Yuji Naka’nın İçeriden Öğrenenlerin Ticaretinden Tutuklandığı Bildirildi

Naka’nın yarattığı “Sonic the Hedgehog”, uzun süredir Japon video oyunu geliştiricisi olan Sega’nın baş geliştiricisi olduğu süre boyunca ulusal bir simge ve inanılmaz derecede başarılı bir franchise haline geldi. Ancak 2006’da, kendi oyun stüdyosunu kuran yeni bir yolculuğa çıkmak için tanınmış isimden ayrıldı – Prope. Prope, 10 yılı aşkın bir süredir Wii’deki bir çift, “Digimon […]

Sonic The Hedgehog’un Yaratıcısı Yuji Naka’nın İçeriden Öğrenenlerin Ticaretinden Tutuklandığı Bildirildi

Naka’nın yarattığı “Sonic the Hedgehog”, uzun süredir Japon video oyunu geliştiricisi olan Sega’nın baş geliştiricisi olduğu süre boyunca ulusal bir simge ve inanılmaz derecede başarılı bir franchise haline geldi. Ancak 2006’da, kendi oyun stüdyosunu kuran yeni bir yolculuğa çıkmak için tanınmış isimden ayrıldı – Prope. Prope, 10 yılı aşkın bir süredir Wii’deki bir çift, “Digimon Adventure” ve “Ivy the Kiwi” de dahil olmak üzere makul bir oyun listesi çıkardı.

Ancak Naka, 2018’de aniden kendi stüdyosundan atladı ve stüdyo kısa bir süre sonra iflas etti. silikonlu Prope, Square Enix’te bir rol karşılığında yapımcısı tarafından kendi haline bırakılıyordu, ancak Naka’nın görev süresinin bu ayağı kısa sürdü ve Naka, 2021’in ortalarında Square Enix’ten ayrıldığını duyurdu (üzerinden Eurogamer). Naka, ayrıldığı sırada “nedeni hakkında şu anda konuşamayacağını” söylemişti. Naka’nın içeriden öğrendiği iddia edilen geleneğinin merkezinde yer alan “Dragon Quest Tact” mobil oyunu, 2020 yılının Temmuz ayında piyasaya sürüldü.

Naka-Square Enix kaosu burada bitmiyor. Bu yılın başlarında, efsanevi Sonic geliştiricisi, açılış haftasında dünya genelindeki pazarlarda düşük performans gösteren son oyunu “Balan Wonderworld”ün berbat fiyaskosu nedeniyle Square Enix’e dava açtığını duyurdu. Göre Video Oyunları Chronicle, Naka, Square Enix’i henüz gelişimsel olarak tamamlanmamışken oyunu piyasaya sürmekle suçluyor. Başına Fuji Haber AğıTokyo Bölge Savcılığı, diğer iki yöneticinin de tutuklandığı Square Enix’teki içeriden öğrenenlerin ticaretine yönelik daha kapsamlı bir incelemenin parçası olarak devam eden durumu soruşturuyor.

Teknory