Spotify ve Apple Music, TikTok'tan büyük bir rekabetle karşı karşıya kalabilir mi?

TikTok Music bir sonraki büyük müzik akışı hizmeti olabilir

Spotify ve Apple Music, TikTok'tan büyük bir rekabetle karşı karşıya kalabilir mi?

TikTok, ana şirketi ByteDance'in ABD'de yeni açtığı yeni bir ticari marka başvurusuna dayanarak Spotify ve Apple Music'e bir rakip üzerinde çalışıyor olabilir.

Ticari marka, TikTok Music adlı bir hizmet içindir. Adı, dünyanın en iyi müzik akışı hizmetlerine rakip olacağını ima etmekle kalmıyor , aynı zamanda ticari marka başvurusu bizim için bunu açıklıyor. ByteDance, TikTok Music'i "kullanıcıların müzik satın almalarını, çalmalarını, paylaşmalarını [ve] indirmelerini" sağlayan ve ayrıca indirilemeyen (okuma: akışlı) ses ve video dinleme yeteneği sunan bir akıllı telefon ve bilgisayar uygulaması olarak adlandırıyor.

Bu, eğer bir tane duyduysak , bir Spotify ve Apple Music klon açıklamasıdır.

ByteDance ayrıca hizmeti reklam hizmetlerine sahip olarak tanımladı, belki de Spotify'ın ücretsiz katmanı gibi reklam destekli bir seçeneğin olacağını ima etti. Ancak, hizmeti başlatırsa, ne duyuracağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Yakında TikTok Music'in lansmanını görmemiz çok muhtemel olsa da, bu ticari markayı bir garanti olarak kabul edemeyiz. ByteDance yalnızca hizmet için planlarını rafa kaldırmaya karar vermekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli hükümetlerden bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir. 

ABD'deki milletvekilleri ve İngiltere TikTok ve Çin ile olan bağlantıları hakkındaki endişelerini zaten dile getirdiler . ByteDance bu endişeleri gideremezse, dünyanın belirli bölgelerinde çalışma yeteneğini kaybettiğini görebiliriz. 

Bu olursa, TikTok'a ve TikTok Müzik gibi olası genişleme planlarına güle güle diyebiliriz.

TikTok Music oyunu yine değiştirebilir

TikTok müzik endüstrisinde ikinci kez devrim yaratacak mı?(İmaj kredisi: Shutterstock)

TikTok Music, yolda herhangi bir tümsek olmadığını varsayarsak, sosyal medya şirketi için oldukça mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyor. TikTok, şarkı parçacıklarını ele geçiren ve onları viral hale getiren dans ve meme trendleri sayesinde yeni müzik keşfetmenin en iyi yollarından biridir.

Bunu akılda tutarak, TikTok Müzik, akılda kalıcı parçaların tam sürümlerini bulmayı çok daha kolay hale getirecektir - özellikle orijinal bir şarkı yerine bir cover veya remix arıyorsanız. Rakip servislerdeki parça listelerinde gezinmek yerine, kullanıcıların TikTok'ta birkaç düğmeye basabildiğini ve anında TikTok Müzik'te tam parçaya gönderilebildiğini görebiliyorduk.

Şanslıysak, TikTok'un yaratıcılığının bir kısmının TikTok Music'e taşındığını bile görebiliriz. Ticari marka, kullanıcılara video ve ses düzenleme yeteneği vermeyi tartışıyor - belki de insanların kendi remixlerini ve müzik videolarını oluşturup paylaşmalarına izin veriyor.

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda neler olacağını bekleyip görmemiz gerekecek, ancak Apple ve Spotify buna dikkat etmek isteyecek. TikTok, ziyaret edilecek yeni yerleri keşfetmenin en iyi yolu olarak Google Haritalar'ı zaten devralıyor , bu diğer uygulamalar da yakında kullanıcı tabanlarını uygulama tarafından yakalanabilir bulabilir.