Starfield Diyalog Tutarı Skyrim’in Dört Katı, İkna Sistemi Geri Dönüyor

Starfield’ın diyalog miktarı The Elder Scrolls V: Skyrim’in dört katından fazla. Bethesda, yönetmeni Todd Howard ile hayranların yaklaşmakta olan uzay seti RPG – özellikle de diyalog sistemi hakkında sahip olduğu bazı soruları ele alan bir röportaj yayınladı. Howard, Starfield’ın 250.000 satırlık diyalogu geçtiğini ve NPC’lerin tona göre ifade verdiğini açıkladı. Buna karşılık, eleştirmenlerce beğenilen Skyrim, […]

Starfield Diyalog Tutarı Skyrim’in Dört Katı, İkna Sistemi Geri Dönüyor

Starfield’ın diyalog miktarı The Elder Scrolls V: Skyrim’in dört katından fazla. Bethesda, yönetmeni Todd Howard ile hayranların yaklaşmakta olan uzay seti RPG – özellikle de diyalog sistemi hakkında sahip olduğu bazı soruları ele alan bir röportaj yayınladı. Howard, Starfield’ın 250.000 satırlık diyalogu geçtiğini ve NPC’lerin tona göre ifade verdiğini açıkladı. Buna karşılık, eleştirmenlerce beğenilen Skyrim, 60.000 satır diyaloga sahiptir. Howard ayrıca klasik Fallout ve The Elder Scrolls oyunlarında görülen yaygın bir konuşma aracı olan Persuasion’ın geri dönüşüne de işaret etti. Starfield’ın 2023’ün başlarında PC ve Xbox Series S/X’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bethesda oyunları diyalog sistemleri için kabul edilir, bu da seçenekler arasında seçim yapmanıza izin verir ve sırayla NPC’lerin karakterinize bakışını etkiler. Örneğin Fallout 3, bir konuşma etkinliğinde başarılı olup olmadığınızı belirlemek için Karizma ve Şans özelliklerinizi kullanır. Karizma ne kadar yüksek olursa, durumlardan yumuşak bir şekilde konuşma şansınız o kadar yüksek olur. Howard, Starfield ile benzer bir İkna özelliğinin konuşmaların can alıcı noktası olacağını iddia ediyor. Oyuncular avantaj elde etmek için puan harcamak ve NPC’leri bir tür iyilik için ikna etmek zorunda kalacaklar.

Starfield diyalog seçenekleri, bir listede dolaştığınız Fallout 3’e benzer bir biçimde düzenlenmiştir – sadece bu sefer ona bağlı bir puan sistemi vardır. Şu anda listelenmemiş olan röportaj, +1 seçeneğinin pasif olduğu ve +5’in agresif bir yaklaşıma yöneldiği bir konuşma zorluğu içeriyor. Starfield ile Howard, karakterlerin yüz ifadelerini birinci şahıs olarak değerlendirebileceğiniz ve uygun diyaloglar seçebileceğiniz klasik bir Bethesda yaklaşımına yöneldiğini belirtiyor. Howard videoda “Oyunun kapsamı, yaptığımız içerik miktarı, görev ve benzeri şeyler açısından daha önce yaptığımızdan biraz daha fazla” dedi. Daha önce belirtildiği gibi, Starfield 250.000 satırlık diyalogu geçti, Fallout 4’ün (111.000) iki katı ve Skyrim’in (60.000) 4 katı.

Howard ayrıca oyun boyunca değiştirilebilen Starfield karakter özellikleri sisteminden de kısaca bahsetti. Her özellik, görevleri tamamlayarak ortadan kaldırılabilecek olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu, Starfield oyuncularının yolculuklarını yeniden başlatmak yerine avatarlarını geliştirmelerine ve denemelerine olanak tanır. “Her biri bunun gibi bir şey – çözebilirsin, bu, oyunun geri kalanı için tüm özelliği kaldırıyor” diye ekledi.

Starfield, 25 yıl içinde Bethesda’dan ilk yeni evreni işaret ediyor ve oyuncuları 2330 uzayı, gezegenlerini ve sakinlerini keşfederken fütüristik bir yolculuğa çıkarıyor. Bir uzay madencisi olarak mütevazi başlangıçlardan itibaren, oyuncu galakside nadir eserler arayan son uzay kaşifleri grubu olan Constellation’a katılacak.

Haziran ayından bir Starfield oyun fragmanı, Starfield’ın çorak arazilerden tuhaf vahşi yaşamın yaşadığı yerlere kadar binlerce keşfedilebilir gezegene sahip olacağını ortaya koydu. No Man’s Sky ile bir anlamda ağır paralellikler çizerek uzay aracını geliştirmenize, kaynakları mayınlamanıza ve galaksinin uzak köşelerine seyahat etmenize izin veriyor.

Starfield’ın 2023’ün başlarında PC ve Xbox Series S/X’te piyasaya sürülmesi planlanıyor. Microsoft’un geçen yıl Bethesda’yı 7,5 milyar dolarlık (yaklaşık 61.791 crore rupi) bir anlaşmayla satın almasından bu yana PlayStation sürümü yok ve bu da onu özel bir konsol haline getiriyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory