Steam Cloud Saves Nasıl İndirilir

Steam, platformlar arası özelliği sayesinde oyundaki ilerlemenizi tüm cihazlarınıza taşımanıza olanak tanır. Belirli bir noktada bir PC’de oyun oturumu bırakabilir ve aynı noktada istatistiklerinizi, oyun ayarlarınızı, elde edilen öğelerinizi vb. cihazınıza bulut. Dosyalar yüklenemeyebilir veya bozuk görünebilir. Bu senin sorununsa, sakin ol. Tüm mesele, dosyaları doğru yerde aramak ve bunları manuel olarak cihazınıza indirmektir. Nasıl […]

Steam Cloud Saves Nasıl İndirilir

Steam, platformlar arası özelliği sayesinde oyundaki ilerlemenizi tüm cihazlarınıza taşımanıza olanak tanır. Belirli bir noktada bir PC’de oyun oturumu bırakabilir ve aynı noktada istatistiklerinizi, oyun ayarlarınızı, elde edilen öğelerinizi vb. cihazınıza bulut. Dosyalar yüklenemeyebilir veya bozuk görünebilir. Bu senin sorununsa, sakin ol. Tüm mesele, dosyaları doğru yerde aramak ve bunları manuel olarak cihazınıza indirmektir. Nasıl yapacağımıza bir bakalım.

Steam Bulut Kayıtlarına Nasıl Erişilir ve İndirilir

Varsayılan olarak Steam, kitaplığınızdaki onu destekleyen her yeni başlık için bulut kaydetmeyi açar. Diyelim ki PC’nizde oyun oynamaya alıştınız, ancak son zamanlarda ikinci bir platformda oynamaya başladınız. Bir bilgisayardan diğerine geçiş yaptığınızda ilerlemenizi korumak istiyorsanız, otomatik eşitlemenin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir.

Herhangi bir oyun için, platformlar arası bulut entegrasyonunun çalışıp çalışmadığını ve nasıl çalıştığını doğrulamak için topluluğa veya geliştiriciye danışmaktan çekinmeyin.

Steam Bulut Senkronizasyonu Nasıl Etkinleştirilir

 1. Steam’i başlatın ve Kitaplığı açın.
 2. Listeden herhangi bir oyun seçin, adına veya simgesine sağ tıklayın ve “Özellikler….” öğesini seçin.
 3. Menünün ikinci seçeneği olan “GÜNCELLEMELER” sekmesini seçin.
 4. “OTOMATİK GÜNCELLEMELER” bölümünün altında “Bu oyunu her zaman güncel tut” seçeneği etkinleştirilmelidir.
 5. Aynı menüde “Steam Cloud” senkronizasyon seçeneğinin olup olmadığını kontrol edin. Varsa, güncelleme kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
 6. Ana panoda, “Steam” sekmesine tıklayın ve listedeki beşinci seçenek olan “Ayarlar” alt menüsüne erişin.
 7. “Bulut” sekmesine gidin ve “Bunu destekleyen uygulamalar için Steam Bulut senkronizasyonunu etkinleştir” kutusunu işaretleyin.
 8. Ayarlarınızı kaydetmek için “Tamam”ı seçin.

Bu seçeneklerle, bir oyun oturumunu sonlandırdığınızda cihazınız kayıtlı oyunlarınızı Steam bulutuna yüklemelidir. Bu veya başka bir cihaz aynı oyunu bir daha başlattığında, bu verileri buluttan almalıdır.

Steam Cloud Saves Nasıl İndirilir

Steam, bulut kayıtlarını indirirken bir çakışma bildirirse veya bu verileri getiremezse, bu kayıtları manuel olarak indirme şansınız vardır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Tercih ettiğiniz internet tarayıcısını açın ve Steam Bulut web sayfası.
 2. Hesabınızla giriş yapın.
 3. İndirmek istediğiniz oyunu arayın ve “Dosyaları Göster” seçeneğini seçin..
 4. Seçilen oyuna ait dosyaların bir listesi gösterilecektir. Listelenen her dosyanın sağ ucunda yazılı olan “İndir” kelimesini tıklayın.
 5. Dosyaları makinenizde seçili bir klasöre kaydedin.

Şimdi, oyunun düzgün çalışması için dosyaları uygun konuma yerleştirmek hayati önem taşıyor. İşletim sisteminize karşılık gelen klasörü bulmak için aşağıda yazılı yolları izleyin:

 • Mac: ~/Library/Uygulama Desteği/Steam/kullanıcı verileri
 • bilgisayar: C:Program Dosyaları(x86)Steamkullanıcı verileri

Pek çok oyunun kayıtlı verileri buhar klasörlerinin dışında bir “%AppData%” yolunda sakladığını unutmayın. Bu tür oyunlar için, hızlı bir çevrimiçi arama, oyun içinde görünür olmaları için bu kayıtları nereye koymanız gerektiğini tam olarak size gösterecektir.

Windows’ta Steam Bulut Kayıtları Nasıl Silinir

Belirli bir oyunda kaydedilen ilerlemeden kurtulmak istediğiniz bir zaman gelebilir. Bu genellikle daha uzun bir aradan sonra oyuna geri döndüğünüzde olur. Yerel kayıtları silseniz bile, oyunu bir sonraki yüklediğinizde buluta kaydedilen dosyalar indirilecektir.

Steam genellikle toplu silmeye izin vermediğinden, bulutta kayıtlı dosyaları silmek kolay bir şekilde yapılamaz.

Toplu silmeye izin veren tek çözüm, bulut tasarrufu için bir Steam çakışması kullanır. Ancak bu, bu noktada oldukça eski bir çözümdür ve artık çalışmayabilir. Kayıtlı dosyaları güvenli bir şekilde kaldırmak istiyorsanız, bunu birer birer yapabilirsiniz. Ancak, çalışmayabileceği ve çökmeye başlarsa oyunu yeniden yüklemenizi gerektirebileceği uyarısıyla birlikte “daha hızlı” yolu aşağıda yayınlayacağız:

 1. Steam’i başlatın ve “Destekleyen uygulamalar için Steam Bulut senkronizasyonunu etkinleştir” kutusunun işaretli olduğundan emin olmak için “Bulut” sekmesine gidin.
 2. “Güncellemeler” sekmesini seçin ve “AppID” alanını kopyalayın.
 3. Steam’den çıkın.
 4. Görev Yöneticisi’ni açın. Görev çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisini Başlat” öğesini seçerek yapılabilir.
 5. “İşlemler” sekmesine tıklayın ve çalışan tüm Steam işlemlerinin sonunu zorlayın. Listeden sonra sağ tarafta “İşlemi Sonlandır” düğmesi görünür.
 6. “Steam” kurulum klasörüne gidin.
 7. “userdata” alt klasörünü açın.
 8. Oyunun Uygulama Kimliğini arayın ve klasörünü açın.
 9. “Uzak” alt klasörünü açın.
 10. Shift tuşunu basılı tutarak, dosya gezgininin boş bir alanını sağ tıklayın ve “Windows PowerShell’i Aç” seçeneğini veya “Komut penceresini burada aç” seçeneğini seçin.
 11. Yazın “clc C:Steamuserdata[SteamID][AppID]remote*” tırnak işaretleri olmadan (clc + uzak klasörünüzün mutlak yolu + * tüm dosyaları etkilemek için SteamID ve AppID alanlarını manuel olarak doldurun). “Enter” tuşuna bastığınızda onay gelmediğinden, sistem veya kullanıcı dosyalarını yanlışlıkla silmemek için kopyaladığınız bilgileri iki kez kontrol edin!
 12. PowerShell’i veya komut penceresini kapatın. Uygulama Kimliği klasörü boşluk göstermelidir.
 13. Uygulama Kimliği alt klasörüne dönün, “remotecache.vdf”yi bulun ve silin.
 14. Steam’i açın ve oyunu başlatın (Uygulama Kimliği ile anılır). Kendinizi “Cloud Sync Conflict” ekranında konumlandırın ancak iletişim kutusunu tıklamayın.
 15. “Uzak” alt klasörünü ve “remotecache.vdf” dosyasını silmek için Uygulama Kimliği klasörünü yeniden açın.
 16. Steam’e geri dön. “Steam Bulutuna Yükle” yazan seçeneği seçin.

Bu noktada Steam, önceki verilerin üzerine yazarak buluta boş bir klasör yüklemelidir.

Gelecekteki verileri yüklemesini istemiyorsanız, her oyun için bulut senkronizasyon seçeneklerinin işaretini kaldırabilirsiniz.

Bulut kayıtlarını kaldırmak istediğiniz kitaplığınızdaki her oyun için bu adımları tekrarlamanız gerekecek.

Bulut ve Temizle

Steam bulut tasarrufu ile uğraşmak zor olabilir, ancak eski kayıtlı dosyaları geri yüklemenin tek yolu bu. Bu makalenin, sayısız oyun oynama saatiniz boyunca kaydettiğiniz ilerlemeyi kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Steam bulut tasarrufları arasında manevra yapmanın başka bir yolu var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory