Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes, Dolandırıcılıktan 11 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Göre New York Timeskovuşturma tarafı, başlangıçta 15 yıl hapis cezasının yanı sıra, paralarını ölüme mahkum olan sağlık girişimine yatıran yatırımcıları tazmin etmek için 800 milyon doları aşan bir tazminat miktarını istedi. Ancak savunma, ikinci hamileliğini gerekçe göstererek, bir buçuk yıl ev hapsini gerektirecek daha yumuşak bir ceza verilmesini istedi. Her iki tarafın iddialarını dinledikten sonra […]

Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes, Dolandırıcılıktan 11 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Göre New York Timeskovuşturma tarafı, başlangıçta 15 yıl hapis cezasının yanı sıra, paralarını ölüme mahkum olan sağlık girişimine yatıran yatırımcıları tazmin etmek için 800 milyon doları aşan bir tazminat miktarını istedi. Ancak savunma, ikinci hamileliğini gerekçe göstererek, bir buçuk yıl ev hapsini gerektirecek daha yumuşak bir ceza verilmesini istedi.

Her iki tarafın iddialarını dinledikten sonra Davila, uygun tazminat tutarının on yatırımcının cüzdanına bölünmüş 121 milyon dolar olması gerektiğine karar verdi. Theranos’un kült popülaritesinin zirvesinde, Holmes’un net değerinin 4 milyar doları aştığı bildirildi. O zamanlar, Theranos’un kan testi teknolojisinin en iyi ilaç şirketlerinin desteğine sahip olduğunu iddia etmişti, ancak Wall Street Gazetesi bu iddiaların uydurma hikayelerden başka bir şey olmadığını ortaya çıkardı ve Theranos’un laboratuvar deneylerinin yasaklanmasına yol açtı.

Davila, Holmes’a 27 Nisan 2023’te teslim olmasını emretti ve iade formalitelerinin daha sonraki bir tarihte yapılacak bir duruşmada görüşüleceğini ekledi. Holmes’un mahkumiyet kararına itiraz etmesi için iki haftası var ve ekibi, bu büyü sırasında hapisten uzak kalabilmesi için kefaletle serbest bırakılması için hazırlanıyor. Holmes daha önce, ev hapsi ve toplum hizmeti ile birlikte maksimum 18 ay hapis cezası gibi cezai tedbirler talep etmişti.

Teknory