Twitter, ‘Nefret İçeriğindeki Artışla’ Mücadele Ederken 1500’den Fazla Hesabı Kaldırdı

Bloomberg Twitter’ın Musk’ın devralınması sırasında içerik denetleme ekibini büyük ölçüde sınırlamak zorunda kaldığını bildirdi. Yayın tarafından alıntılanan anonim iç kaynaklara göre, Twitter bazı çalışanların erişimini aldı ve bu çalışanların mevcut Twitter kurallarını uygulama yollarını sınırladı. Bu, içerik denetimi için dahili araçlara erişimin kaldırılmasını içerir ve sonuç olarak, içerik denetleme ekibinde çalışan pek çok kişi kuralları …

Twitter, ‘Nefret İçeriğindeki Artışla’ Mücadele Ederken 1500’den Fazla Hesabı Kaldırdı

Bloomberg Twitter’ın Musk’ın devralınması sırasında içerik denetleme ekibini büyük ölçüde sınırlamak zorunda kaldığını bildirdi. Yayın tarafından alıntılanan anonim iç kaynaklara göre, Twitter bazı çalışanların erişimini aldı ve bu çalışanların mevcut Twitter kurallarını uygulama yollarını sınırladı. Bu, içerik denetimi için dahili araçlara erişimin kaldırılmasını içerir ve sonuç olarak, içerik denetleme ekibinde çalışan pek çok kişi kuralları çiğneyenleri cezalandıramaz. Bu suistimal vakaları arasında nefret söylemi, yanlış bilgilendirme ve rahatsız edici içerik yer alır.

Bu süre zarfında uygulanan sınırlamalar nedeniyle, moderasyon ekibi görünüşe göre yalnızca yüksek etkili kural ihlallerine odaklanabiliyor. Bu tür gönderiler manuel yaptırıma maruz kalıyor ve ele alınıyor, ancak geri kalanı biraz belirsizlik içinde görünüyor. Bloomberg, bu kısıtlamanın Twitter’ın kaynak kodu dondurmasının bir parçası olarak geldiğini iddia ediyor ve şirket, Musk ile birlikte çalışmaya geçerken çalışanların (bazıları işten çıkarılıyor olabilir) uygulamada herhangi bir değişiklik yapmamasını sağlıyor. Bu tür özel erişim genellikle yüzlerce Twitter çalışanına açıktır, ancak şimdi 15’e düşürüldü.

Twitter’ın Güvenlik ve Dürüstlük Başkanı Yoel Roth, durumdan rahatsız görünmüyor. Roth iddialar Twitter, “içeriden öğrenilenlerin riskini azaltmak için kurumsal bir geçişin ortasında” tam olarak olması gerekeni yapıyor. Roth da raporlar ekibin “Twitter’da nefret dolu davranışlardaki artışı ele almaya odaklandığını” söyledi. Sonuç olarak, 1.500’den fazla hesap kaldırıldı. Bunun yeterli olup olmayacağı hala görülüyor.

Teknory