Ürkütücü örümcek ağı Hubble görüntüsü, karanlık maddenin araştırılmasına yardımcı olur

Yarın Cadılar Bayramı yaklaşırken, Hubble Uzay Teleskobu ekibi tarafından kutluyor yeni bir Hubble görüntüsü yayınlamak Abell 611 gökada kümesinin karanlık örümcek ağlarını gösteriyor. İnanılmaz bir 3,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta yer alan bu görüntü, yerçekimi ile tek bir devasa yapıda birbirine bağlanmış yüzlerce gökadayı gösteriyor. Hubble’ın Araştırmalar için Gelişmiş Kamerası ve Geniş Alan Kamerası 3 cihazları …

Ürkütücü örümcek ağı Hubble görüntüsü, karanlık maddenin araştırılmasına yardımcı olur

Yarın Cadılar Bayramı yaklaşırken, Hubble Uzay Teleskobu ekibi tarafından kutluyor yeni bir Hubble görüntüsü yayınlamak Abell 611 gökada kümesinin karanlık örümcek ağlarını gösteriyor. İnanılmaz bir 3,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta yer alan bu görüntü, yerçekimi ile tek bir devasa yapıda birbirine bağlanmış yüzlerce gökadayı gösteriyor.

Hubble’ın Araştırmalar için Gelişmiş Kamerası ve Geniş Alan Kamerası 3 cihazları kullanılarak çekilen görüntü, hem görünür ışık hem de kızılötesi gözlemleri birleştirir.

Bu görüntüde yüzlerce küçük galaksi beliriyor.  Renkleri değişir.  Bazıları turuncu tonları, diğerleri ise beyazdır.  Çoğu bulanık ovaller olarak görünür, ancak birkaçının belirgin spiral kolları vardır.  Ayrıca, belirgin bir turuncu parıltının olduğu görüntünün merkezi etrafında kıvrılan birçok ince, uzun, turuncu yay vardır.
Cadılar Bayramı kutlamalarında Hubble, size Dünya’dan yaklaşık 3,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan galaksi kümesi Abell 611’in bu mürekkepli görüntüsünü getiriyor. ESA/Hubble, NASA, P. Kelly, M. Postman, J. Richard, S. Allen

Bu özel küme, ürkütücü bir maddeyi, karanlık maddeyi anlama arayışlarında gökbilimciler için favori bir hedeftir. Kozmolojide büyük bir soru, Abell 611 gibi büyük yapıların kendilerini yerçekimi ile bir arada tutmak için yeterli kütleyi içermedikleri için neden ayrı uçmadıklarıdır. Önde gelen açıklama, aslında bizim görebildiğimizden çok daha fazla kütle içerdikleri ve bu varsayımsal görünmeyen kütleye karanlık madde deniyor.

Bununla birlikte, karanlık maddeyi aramanın son derece zor olduğu kanıtlanmıştır. Karanlık madde ışıkla etkileşime girmez, onu görünmez kılar ve hiçbir zaman doğrudan tespit edilmemiştir. Kozmologlar, karanlık maddenin hangi şekli alabileceğinden bile emin değiller, ancak birçoğu bunun muhtemelen bir tür parçacık olduğuna inanıyor. Doğrudan göremesek de evren üzerindeki etkileri açıktır. Abell 611 gibi yerlerde olduğu gibi, galaksilerin davranışını açıklamak için gözlemleyebileceğimizden daha fazla kütlenin gerekli olduğu büyük bir kozmik ölçekte benzer etkiler görüyoruz.

Abell 611, karanlık maddeyi incelemek için özellikle yararlıdır, çünkü birbirine yakın görünen çok sayıda büyük gökadaya sahiptir ve yerçekimi merceklenmesi adı verilen bir fenomenin birçok örneğini gösterir. Burası bizim bakış açımıza göre büyük bir nesnenin diğerinin önüne oturduğu yerdir ve bu ara nesnenin yerçekimi o kadar büyüktür ki, uzay-zamanı bükerek arka plan nesnesinden gelen ışığın görünümünü değiştirir. Bu, ara nesne bir büyüteç gibi davranarak, uzaktaki galaksiden gelen ışığı bükerek ve son derece uzaktaki nesneleri görmemize izin verdiği için yararlıdır.

Bu yerçekimi merceğinin bir örneğini görüntünün ortasında görebilirsiniz; gökadadan merkezin soluna doğru olan ışık, gökada kümesinin kütlesi tarafından yay şeklinde yayılmıştır. Mercekleme derecesi, uzaktaki nesneleri görmemize yardımcı olmasının yanı sıra, ilgili nesnelerin kütlesini hesaplamak için de kullanılabilir. Bu şekilde hesaplandığında, kümenin kütlesi, gözlemlenen kütlenin önerdiğinden çok daha yüksektir, bu da kümeyi dolduran karanlık madde gibi başka görünmeyen materyallerin olması gerektiği fikrini destekler.

Editörün Önerileri


Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow