Web’de iCloud, widget’tan ilham alan yeni bir yeniden tasarım alıyor

Apple Çarşamba günü, şirketin bulut tabanlı hizmetleri için portalı olan iCloud.com için yeniden tasarımını açıkladı. Yeni tasarım, web üzerinde iCloud’u kişisel verilerinize erişmek için daha iyi bir hedef haline getiriyor. Yeniden tasarım beta aşamasındadır ve https://beta.icloud.com adresinde görülebilir veya icloud.com’da iCloud hesabınıza giriş yaparsanız, görmek için sayfanın üst kısmındaki uyarıya tıklayabilirsiniz. Apple, yeniden tasarımın beta […]

Web’de iCloud, widget’tan ilham alan yeni bir yeniden tasarım alıyor

Apple Çarşamba günü, şirketin bulut tabanlı hizmetleri için portalı olan iCloud.com için yeniden tasarımını açıkladı. Yeni tasarım, web üzerinde iCloud’u kişisel verilerinize erişmek için daha iyi bir hedef haline getiriyor.

Yeniden tasarım beta aşamasındadır ve https://beta.icloud.com adresinde görülebilir veya icloud.com’da iCloud hesabınıza giriş yaparsanız, görmek için sayfanın üst kısmındaki uyarıya tıklayabilirsiniz. Apple, yeniden tasarımın beta aşamasından ne zaman çıkacağını ve normal sitede uygulanacağını açıklamadı.

Yeni tasarım, kişisel bilgilerinize anında erişmenizi sağlayan özelleştirilebilir widget’lar kullanır. Varsayılan olarak, görüntülenen widget’lar, Find My, Pages, Numbers ve Keynote gibi diğer uygulamalar için bir bölüm içeren Takvim, Anımsatıcılar, Fotoğraflar ve Posta’dır. Apple’ın en son tasarım değişiklikleriyle, özellikle de iOS’taki Ana ekran ve Kilit ekranı widget’larıyla uyumludur.

Her bir widget’ı farklı bir uygulama hakkında bilgi gösterecek şekilde değiştirirsiniz ve döşemeleri sürükleyip sırasını değiştirebilirsiniz. Widget ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz ve her satırda iki widget gösterilir; küçük bir tane ve iki katı büyüklükte olan daha büyük bir tane. İki site tasarımının karşılaştırması şu şekildedir; görünümler arasında geçiş yapmak için ortadaki kaydırıcıyı sürükleyin.

icloud ana sayfası eskiyeni icloud ana sayfası

Her bir widget’ın başlığına tıkladığınızda, söz konusu uygulamaya ait sayfa yüklenir. Örneğin, bir Posta widget’ınız varsa ve Posta başlığını tıklarsanız, iCloud Mail web sayfası yüklenir. Beta.icloud.com’daki bireysel uygulama sayfaları, mevcut iCloud sitesindekilere çok benziyor.

Yeniden tasarım, iCloud’u kişisel bilgilerinize erişmek için daha iyi bir hedef haline getiriyor. Mevcut tasarım, sadece uygulamalar için simgelerden oluşan bir açılış sayfasına sahip ve bilgilerinizi almak için her birine tıklamanız gerekiyor, yeni tasarım ise ihtiyacınız olanı ön plana çıkarıyor ve daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, kutucuğu tıklamanız yeterli daha derine kazmak için.

Teknory