Windows 10 ve 11’de Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Windows dizüstü bilgisayarlar, yeterli miktarda şarj tutabilen ve sabit bir hızda deşarj olabilen lityum iyon piller kullanır. Bununla birlikte, diğer tüm piller gibi, zamanla şarj tutma kapasitelerini kaybetme eğilimindedirler – bu, pil yaşlanması olarak adlandırılan bir olgudur. Bundan kaçınamazsınız, ancak dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın yolları vardır. Microsoft, resmi destek sayfasında Windows …

Windows 10 ve 11’de Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Windows dizüstü bilgisayarlar, yeterli miktarda şarj tutabilen ve sabit bir hızda deşarj olabilen lityum iyon piller kullanır. Bununla birlikte, diğer tüm piller gibi, zamanla şarj tutma kapasitelerini kaybetme eğilimindedirler – bu, pil yaşlanması olarak adlandırılan bir olgudur. Bundan kaçınamazsınız, ancak dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın yolları vardır.

Microsoft, resmi destek sayfasında Windows dizüstü bilgisayarınızın piliyle ilgilenmenin birkaç yolunu listeler. Göre Microsoft, kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarını kısa bir süre kullandıktan sonra tekrar tekrar şarj etmekten kaçınmalıdır. Bunun yerine, kullanıcılar maksimum pil ömrü sağlamak için pil seviyesini %20 ile %80 arasında tutmaya çalışmalıdır. Ayrıca, dizüstü bilgisayar Akıllı Şarjı destekliyorsa, kullanıcılar onu açmalıdır. Bu özellik, dizüstü bilgisayarı her zaman prize takılı olsa bile önerilen seviyelerde şarj eder.

Birisi cihazını saklamayı planlıyorsa, tam şarjlı piller depolandığında (Microsoft aracılığıyla) kapasitelerini daha hızlı kaybedebileceğinden, cihazı %50’nin üzerinde şarj etmemelidir. Ayrıca Microsoft, pil sağlığının hızlı bir şekilde bozulmasına neden olabileceğinden, kullanıcılara cihazlarını kullanmamalarını veya yüksek sıcaklıklı ortamlarda şarj etmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca Pil Tasarrufu modu pilden en iyi şekilde yararlanmak için dizüstü bilgisayarınızda Son olarak, hangi uygulamaların pilinizi tükettiğini görmek ve kullanımı buna göre optimize etmek için uygulama başına pil kullanımını da kontrol edebilirsiniz.

Teknory