Windows Mağazası Oyunları Nereye Yükler?

Windows bilgisayarınızı kullanarak internetten bir oyun indirdiğinizde, genellikle “İndirilenler” klasöründe görünür. Ancak, Microsoft Store'dan indirilen oyunlarda durum böyle değildir. Bu nedenle, birçok kullanıcının Windows'un Microsoft Store'dan indirilen oyunları nerede sakladığını merak etmesi şaşırtıcı değil.

Windows Mağazası Oyunları Nereye Yükler?

Cevabı öğrenmekle ilgileniyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu makale tam konumu açıklar ve klasörün neden korunduğunu açıklar. Ayrıca makale, oyunlarınız için indirme konumunu nasıl değiştireceğinizi gösterecektir.

Oyunlar için Windows Mağazası Kurulum Konumu

Belirtildiği gibi, Microsoft Store'dan indirilen oyunları bulmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Elbette, oyunlara farklı şekilde başlayabilirsiniz, ancak yerleştirildikleri gerçek klasörü bulmak istiyorsanız, zorlanacaksınız.

Windows, Microsoft Store'dan indirdiğiniz oyunları WindowsApps adlı "gizli" bir klasörde depolar. Bu klasörün bulunduğu yer: C:\Program Files\WindowsApps .

Windows, bu klasöre erişmeyi, tıklamaktan biraz daha karmaşık hale getirdi. Program Files'ı açtığınızda muhtemelen bu klasörü görmezsiniz. Neden? Niye? Bu klasör değerli veriler içerdiğinden ve yeterince dikkatli olmazsanız onunla kurcalamak sisteminize zarar verebilir. Microsoft, görünmez hale getirerek kasıtsız sistem arızaları riskini azalttı.

Ancak, birçok kullanıcı oyunu farklı bir konuma taşımak veya biraz yer açmak istediklerinde bu klasöre erişmek ister. Neyse ki, ona erişmenin kolay bir yolu var:

 1. Program Dosyalarını Açın.

  Windows Mağazası Oyunları Nereye Yükler?

 2. Sol üst köşedeki "Görünüm" sekmesini seçin.

  Windows Mağazası Oyunları Nereye Yükler?

 3. Göster/Gizle bölümünde "Gizli öğeler"in yanındaki kutuyu işaretleyin.

  Windows Mağazası Oyunları Nereye Yükler?

 4. Klasör Program Dosyalarında görünmelidir. Göremiyorsanız, sağ üst köşedeki arama çubuğuna “WindowsApps” yazın.

Klasöre erişmeye çalışırsanız, muhtemelen “Şu anda bu klasöre erişim izniniz yok” mesajını göreceksiniz. Bunu nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. WindowsApps klasörüne sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

 2. "Güvenlik" sekmesini açın.

 3. "Gelişmiş"i seçin.

 4. Microsoft hesabınızın e-posta adresini girin.

 5. "Alt kapsayıcıların ve nesnelerin sahibini değiştir"in yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve değişiklikleri uygulayın.

Artık WindowsApps klasörüne erişebilecek ve bu klasörü yönetebileceksiniz. Bu klasörün bilgisayarınızda yüklü olan tüm varsayılan uygulamalardan dosyalar içerdiğini unutmayın. Sisteminize zarar vermemek için bu klasörde çok dikkatli çalışmalısınız.

SSS

Oyunlarım için indirme konumunu nasıl değiştiririm?

Varsayılan olarak, Windows oyunlarınızı C: sürücüsüne kaydeder. Bunu istemiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek hızlıca değiştirebilirsiniz:

1. Başlat menüsünü başlatın ve Ayarlar'a erişmek için dişli simgesine basın.

2. “Sistem”e gidin.

3. “Depolama”yı seçin.

4. "Yeni içeriğin kaydedildiği yeri değiştir"e basın.

5. “Yeni uygulamalar şuraya kaydedilecek” altında aşağıyı gösteren oku seçin ve indirme konumunu seçin.

Burada ayrıca belgeler, müzik, fotoğraflar, videolar, çevrimdışı haritalar vb. için indirme konumunu özelleştirebilirsiniz.

Oyunu Bul

Microsoft Mağazası, yalnızca birkaç tıklamayla indirebileceğiniz çok çeşitli oyunlar sunar. Ancak, varsayılan indirme klasörü, bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayan değerli bilgiler de içerir, bu nedenle Windows, erişimi kısıtlayarak onu korur. Neyse ki, bu kısıtlamayı çözebilir ve klasörü istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Klasörle çalışırken her zaman dikkatli olun çünkü belirli dosyaları kurcalamak sisteminize zarar verebilir.

Microsoft Store oyun koleksiyonunu beğendiniz mi? Oyun indirmek için hangi siteleri kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.