Windows'ta .HEIC iPhone Fotoğrafları Nasıl Açılır

Apple, 2017'de mobil cihazlarında fotoğrafları depolamak için varsayılan biçim olarak Yüksek Verimli Görüntü Kapsayıcı (HEIC) dosyalarına geçti.

Windows'ta .HEIC iPhone Fotoğrafları Nasıl Açılır

 JPEG biçimine kıyasla HEIC, benzer kaliteyi koruyan görüntüleri kaydederken depolama alanının yaklaşık yarısını kaplar.

Google'ın web için WebP biçimini geliştirmesi gibi, Apple da fotoğrafları cihazlarında depolamak için daha üstün ve daha modern bir dosya biçimine geçti. HEIC formatının, JPEG'in 8-bit formatına kıyasla 16-bit'e kadar çıkan renk derinliği ve daha geniş bir dinamik parlaklık aralığı gibi başka avantajları da vardır.

Kutunun dışında, Windows .HEIC dosyalarını desteklemez, bu nedenle doğrudan iPhone veya iPad cihazlarınızdan aktarılan fotoğrafları açamazsınız. Ama çözüm basit. Okumaya devam etmek...

Microsoft'un Windows Uzantısı

Windows 10 veya Windows 11 kullanıyorsanız, çözüm basit olabilir: HEIC, Yüksek Verimli Video Kodlama ( HEVC ) biçimine dayanır ve Yüksek Verimli Görüntü Dosyası (HEIF) kapsayıcı biçiminde depolanır.

Windows için HEIF Image Extensions codec bileşeni , Windows Mağazası'nda ücretsiz olarak sunulmaktadır . Tek sorun, eskiden ücretsiz bir sürümü olan (zaten sahip olabileceğiniz) HEVC Video Uzantıları codec bileşenine bağlı olması, ancak şimdi yalnızca 1 $ karşılığında satın alınabilmesidir .

Üçüncü Taraf Uzantısı veya Uygulaması kullanın (ücretsiz)

Ödeme yapmak istemiyorsanız veya Windows'un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, CopyTrans HEIC harika bir ücretsiz alternatiftir. Microsoft uzantısı gibi, HEIC dosyalarını Windows Gezgini ve Fotoğraflar'da görüntülemenize olanak tanır. Ayrıca, üzerlerine sağ tıklayarak dosyaları hızlı bir şekilde JPEG'e dönüştürmenize izin verir.

Bir program kullanmayı tercih ederseniz, harika seçenekler arasında XnView ve XnView MP bulunur . Her ikisi de, hızlı olan ve fotoğrafları anında dönüştürmenize ve düzenlemenize izin veren, şiddetle tavsiye edilen resim görüntüleyicilerdir.

İlki, daha fazla özelliğe sahip "klasik" versiyondur. HEIC dosyalarını işlemek için HEIF eklentisini gerektirecektir . XnView MP , daha modern sürümdür, HEIC'i kutudan çıkarır çıkarmaz destekler ve çapraz platformdur. Her iki uygulama da taşınabilir sürümler sunar.

Bir dosyaya sağ tıklarsanız, onu hızlı bir şekilde JPEG'e ve diğer görüntü dosyası biçimlerine dönüştürebilirsiniz , ancak dosyayı ve ardından "Dönüştür" düğmesini tıklatırsanız, daha birçok seçenek elde edersiniz.

"Dönüşümler" sekmesi altında filigran, filtre ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Resmi kaydetmek için "Git" e tıklayın.

Başlangıçta, HEVC/H.265 video formatından türetilen HEVC ve HEIF teknolojilerini geliştiren Hareketli Görüntü Uzmanları Grubu (MPEG) idi . Apple, iOS 11'i tanıttığından ve HEIF'i benimsediğinden, birçok profesyonel kamera da formatı desteklemek için harekete geçti.

Testlere göre, JPEG ve HEIF arasındaki fark, sıkıştırma seviyeleri ve görüntü kalitesi ile sınırlı değildir, ancak HEIF görüntüleri, mobil cihazlarda işlem gücü ve pil ömrü üzerinde daha küçük bir etkiyle JPEG'lerden daha hızlı kodlanabilir ve kodu çözülebilir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow