Xiaomi, İnsan Duygularını Hissedebilen İnsansı Robot CyberOne'ı Tanıttı

Xiaomi CyberOne'ın 85 tür çevresel ses ve 45 insan duygusu sınıflandırması tanımladığı söyleniyor.

Xiaomi, İnsan Duygularını Hissedebilen İnsansı Robot CyberOne'ı Tanıttı

Xiaomi, Perşembe günü canlı bir etkinlik sırasında Xiaomi Mix Fold 2 ile birlikte CyberOne adlı ilk insansı robotunu tanıttı. Robot, insan etkileşimlerini dinleyebilir ve bireyleri ve duygularını tanıyabilir. CyberOne 177 cm boyunda, 52 kg ağırlığında ve 168 cm kol açıklığına sahip. 3 boyutlu uzayı algılayabildiği iddia ediliyor. CyberOne, 85 tür çevresel sesi ve 45 insan duygularının sınıflandırmasını tanıyan teknolojilerle donatılmıştır. Xiaomi'nin ayrıca, Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2022'de tanıtılan CyberDog adlı dörtlü bir robotu var.

Perşembe günü Xiaomi Mix Fold 2 lansman etkinliği sırasında Xiaomi , CyberOne'ı tanıttı. İnsansı robot, sahnede şirketin İcra Kurulu Başkanı Lei Jun'a bir çiçek verdi ve bazı hareketleri sergiledi.

Lei Jun yaptığı açıklamada, "CyberOne'ın AI ve mekanik yeteneklerinin tamamı Xiaomi Robotics Lab tarafından kendi kendine geliştirildi. Yazılım, donanım ve algoritma inovasyonu dahil olmak üzere çeşitli alanları kapsayan Ar-Ge'ye büyük yatırım yaptık" dedi.

İnsan Duygularını Hissedebilen İnsansı Robot CyberOne 

CyberOne kollar, bacaklar ile birlikte gelir ve iki ayaklı hareketi destekler ve 300 Nm'ye kadar en yüksek torka ulaştığı söylenir. Yüz ifadelerini görüntülemek için bir OLED modülüne sahiptir ve dünyayı 3D olarak görebilir.

Xiaomi, İnsan Duygularını Hissedebilen İnsansı Robot CyberOne'ı Tanıttı

Xiaomi'nin Robotik Laboratuvarı tarafından geliştirilen CyberOne, koyu renkli eklemlere sahip mat beyaz bir yüzeye sahiptir. Lei Jun saatte 3,6 km hızla hareket edebileceğini söylüyor. Ayrıca robot, 177 cm boyunda ve 52 kg ağırlığında olup, kol açıklığı 168 cm'dir.

Xiaomi, CyberOne'ın 21 dereceye kadar hareket özgürlüğünü desteklediğini ve 0,5 ms'lik gerçek zamanlı tepki hızına sahip olduğunu söylüyor. 30 Nm'ye kadar nominal çıkış torkuna sahip bir motor, CyberOne'ın üst kollarına güç sağlar. Ayrıca robotun tek elle 1,5 kg ağırlığa kadar taşıyabildiği iddia ediliyor.

Xiaomi, CyberOne'ın bireyleri ve onların hareketlerini tanımasını sağlayan yeni cihazda AI algoritmasıyla birleştirilmiş bir Mi Sense sistemi paketledi. Ayrıca 85 tür çevresel sesi ve 45 insan duygularının sınıflandırmasını tanıdığı söylenir.

CyberOne hala geliştirme aşamasındadır ve son sürümden önce yeni özelliklerle güncellenebilir. Lei Jun, "Xiaomi bu alandaki ilk adımlarını atıyor ve CyberOne sürekli olarak yeni yetenekler ekliyor. Akıllı robotların gelecekte kesinlikle insanların yaşamlarının bir parçası olacağını düşünüyoruz" dedi.

CyberOne, bu yılın başlarında piyasaya sürülen CyberDog'un ardından Xiaomi'nin Robotik Laboratuvarı'nın ikinci ürünü . Nvidia'nın Jetson Xavier AI platformu tarafından desteklenmektedir ve çevresini algılamak ve etkileşime geçmek için dokunmatik sensörler, kameralar ve GPS modülleri dahil 11 yüksek hassasiyetli sensöre sahiptir. Xiaomi CyberDog, 128 GB SSD depolama alanıyla birlikte gelir ve sesli komutlara yanıt verebilir. Uyandırma komutlarını tanır ve birlikte verilen uzaktan kumanda veya bağlı bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak kontrol edilebilir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow