Yeni ABD Araştırmasında Çocukların Bilişsel, Hafıza Becerilerini Geliştirdiği Gösterilen Video Oyunları

Ebeveynler genellikle, zihinsel sağlık ve sosyal sorunlardan egzersizi kaçırmaya kadar video oyunlarının çocukları üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duyarlar. Ancak Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan büyük bir ABD araştırması, popüler eğlenceyle ilişkili bilişsel faydaların da olabileceğini gösteriyor. Vermont Üniversitesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti olan baş yazar Bader Chaarani, AFP’ye, nörogörüntüleme konusunda uzmanlığa sahip keskin bir oyuncu […]

Yeni ABD Araştırmasında Çocukların Bilişsel, Hafıza Becerilerini Geliştirdiği Gösterilen Video Oyunları

Ebeveynler genellikle, zihinsel sağlık ve sosyal sorunlardan egzersizi kaçırmaya kadar video oyunlarının çocukları üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duyarlar.

Ancak Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan büyük bir ABD araştırması, popüler eğlenceyle ilişkili bilişsel faydaların da olabileceğini gösteriyor.

Vermont Üniversitesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti olan baş yazar Bader Chaarani, AFP’ye, nörogörüntüleme konusunda uzmanlığa sahip keskin bir oyuncu olarak doğal olarak konuya ilgi duyduğunu söyledi.

Önceki araştırmalar, oyun oynamayı depresyon ve artan saldırganlıkla ilişkilendirerek zararlı etkilere odaklanmıştı.

Charaani, ancak bu çalışmaların nispeten az sayıda katılımcıyla, özellikle de beyin görüntülemeyi içerenlerle sınırlı olduğunu söyledi.

Yeni araştırma için Chaarani ve meslektaşları, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen büyük ve devam eden Ergen Beyin Bilişsel Gelişimi (ABCD) Çalışmasından elde edilen verileri analiz ettiler.

Anket cevaplarına, bilişsel test sonuçlarına ve iki gruba ayrılan yaklaşık 2.000 dokuz ve on yaşındaki beyin görüntülerine baktılar: hiç oyun oynamayanlar ve günde üç saat veya daha fazla oynayanlar.

Bu eşik, daha büyük çocuklar için bir veya iki saatlik video oyunlarına ilişkin Amerikan Pediatri Akademisi ekran süresi yönergelerini aştığı için seçildi.

Dürtüler ve hafıza

Her grup iki görevde değerlendirildi.

İlki, sola veya sağa işaret eden okları görmeyi içeriyordu ve çocuklardan olabildiğince hızlı bir şekilde sola veya sağa basmaları istendi.

Ayrıca, dürtülerini ne kadar iyi kontrol edebildiklerini ölçmek için bir “dur” sinyali gördüklerinde hiçbir şeye basmamaları söylendi.

İkinci görevde, insanlara insanların yüzleri gösterildi ve daha sonra gösterilen sonraki bir resmin çalışma belleği testinde eşleşip eşleşmediği soruldu.

Ebeveyn geliri, IQ ve zihinsel sağlık semptomları gibi sonuçları çarpıtabilecek değişkenleri kontrol etmek için istatistiksel yöntemler kullandıktan sonra ekip, video oyuncularının her iki görevde de tutarlı bir şekilde daha iyi performans gösterdiğini buldu.

Görevleri yerine getirirken çocukların beyinleri, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılarak tarandı. Video oyuncularının beyinleri, dikkat ve hafıza ile ilgili bölgelerde daha fazla aktivite gösterdi.

Yazarlar makalelerinde, “Sonuçlar, video oyununun ölçülebilir nörobilişsel etkilerle bilişsel bir eğitim deneyimi sağlayabileceği merak uyandırıcı olasılığını artırıyor” dedi.

Chaarani, şu anda daha iyi bilişsel performansın daha fazla oyun oynamayı teşvik edip etmediğini veya bunun sonucu olup olmadığını bilmek mümkün değil, dedi.

Ekip, çalışma devam ettikçe daha net bir cevap almayı umuyor ve aynı çocuklara daha büyük yaşlarda tekrar bakıyorlar.

Bu aynı zamanda çocukların ev ortamı, egzersiz ve uyku kalitesi gibi oyundaki diğer potansiyel faktörlerin de dışlanmasına yardımcı olacaktır.

Gelecekteki çalışmalar, çocukların ne tür oyunlar oynadığını bilmekten de yararlanabilir – ancak 10 yaşındaki çocuklar Fortnite veya Assassin’s Creed gibi aksiyon oyunlarını tercih etme eğiliminde.

Chaarani, “Elbette, ekran süresinin aşırı kullanımı genel zihinsel sağlık ve fiziksel aktivite için kötü” dedi.

Ancak sonuçların, video oyunlarının, fark edilebilir bilişsel etkileri olmayan YouTube’da video izlemekten daha iyi bir ekran süresi kullanımı olabileceğini gösterdiğini söyledi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory