Yeniden başlatılan Mars Express enstrümanı ay Phobos’un içinde görünüyor

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express yörüngesindeki yaklaşık 20 yıllık bir cihaz, kısa süre önce, Mars uydusu Phobos’u her zamankinden daha ayrıntılı olarak incelemesini sağlayan bir yazılım güncellemesi aldı. Yeraltı ve İyonosfer Sondaj için Mars Gelişmiş Radarı veya MARSIS cihazı, başlangıçta Mars’ın içini incelemek için tasarlandı, ancak yakın zamanda yapılan bir uçuşta, Mars’ın iki uydusundan …

Yeniden başlatılan Mars Express enstrümanı ay Phobos’un içinde görünüyor

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express yörüngesindeki yaklaşık 20 yıllık bir cihaz, kısa süre önce, Mars uydusu Phobos’u her zamankinden daha ayrıntılı olarak incelemesini sağlayan bir yazılım güncellemesi aldı. Yeraltı ve İyonosfer Sondaj için Mars Gelişmiş Radarı veya MARSIS cihazı, başlangıçta Mars’ın içini incelemek için tasarlandı, ancak yakın zamanda yapılan bir uçuşta, Mars’ın iki uydusundan biri hakkında yakın veri toplamayı başardı.

MARSIS, Windows 98 tabanlı yazılımından güncellendi bu yaz başlarında, verileri daha verimli bir şekilde toplamasını ve işlemesini sağlar. Bu, Phobos’a derinlemesine bakmasına izin verdi. Yeni yazılımın yüklenmesini denetleyen ESA’dan Simon Wood, “Bunun mümkün olup olmadığını bilmiyorduk” dedi. Beyan. “Ekip, yazılımın birkaç farklı varyasyonunu test etti ve son, başarılı tweaks, uçuştan birkaç saat önce uzay aracına yüklendi.”

Phobos'un 7 Mart 2010'da çekilen Mars Express HRSC görüntüsü.
Phobos’un 7 Mart 2010’da çekilen Mars Express HRSC görüntüsü. ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Mars Express, Phobos’u 23 Eylül’de, gemi ayın yaklaşık 50 mil yakınından geçerken yaptı. MARSIS cihazı, tipik olarak Mars’tan 150 milin üzerinde geçtiği için çok daha uzak bir mesafeden çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

İtalyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nün MARSIS ekibinden Andrea Cicchetti, “Bu uçuş sırasında Phobos’u 83 km’ye kadar incelemek için MARSIS’i kullandık” dedi. “Yakınlaşmak, yapısını daha ayrıntılı olarak incelememize ve uzaktan asla göremeyeceğimiz önemli özellikleri belirlememize olanak tanıyor. Gelecekte, MARSIS’i 40 km’den daha yakın mesafeden kullanabileceğimize eminiz. Mars Ekspresi’nin yörüngesi, 2023 ve 2025 arasındaki bir avuç uçuş sırasında bizi Phobos’a mümkün olduğunca yaklaştıracak şekilde ayarlandı ve bu da bize denemek için harika fırsatlar verecek.”

ESA'nın Mars Express uzay aracındaki MARSIS cihazı, Mars uydusu Phobos'un yüzeyinin altını incelemek için yakın zamanda güncellenen yazılımını kullanıyor.
ESA’nın Mars Express uzay aracındaki MARSIS cihazı, Mars uydusu Phobos’un yüzeyinin altını incelemek için yakın zamanda güncellenen yazılımını kullanıyor. INAF – Ulusal Astrofizik Enstitüsü

MARSIS tarafından toplanan veriler, Phobos’un iç yapısını ortaya çıkarmaya yardımcı olmalıdır. Araştırmacılar hala verileri analiz ediyorlar, ancak Cicchetti’ye göre, yüzeyin altında daha önce bilinmeyen özelliklerin belirtilerini zaten gördüler. Ay’ın yapısını anlamak, Mars’ın uydusunun nasıl oluştuğu – gezegene çok yaklaşan ve yerçekimi tarafından yakalanan asteroitler mi yoksa bir çarpma ile havaya uçmuş gezegen parçaları mı olduğu gibi soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir.

Editörün Önerileri


Teknory